Banky nabízejí úlevy ve splácení úvěrů a hypoték. Koronavirové finanční prázdniny se mohou týkat i vás

Většina bank již svým klientům nabídla pomoc při překonávání krize, spojené s pandemií koronaviru
24.03.2020 - 08:30  

Pandemie koronaviru zasahuje do všech oblastí života v postižených oblastech, finance nevyjímaje. Mnozí, které postihl výpadek příjmu ať již ze zaměstnání nebo podnikání, mají úvěry, hypotéky, leasing... Banky jim ale nyní většinou vycházejí vstříc a nabízejí pomoc. O jaké kroky se jedná a co musí udělat klienti, aby mohli tuto pomoc získat?

Většina bank se připojila k aktivitě České bankovní asociace a poskytuje svým klientům mimořádné úlevy při splácení spotřebitelských úvěrů, hypoték nebo leasingů. Některé umožňují také odklad splátek z čerpaných kreditních karet, a to bez dalších poplatků a bez dopadu na Bankovní registr klientských informací nebo Centrální registr úvěrů. Které banky to jsou a jakou konkrétní pomoc nabízejí?

 

Komerční banka

Komerční banka nabízí v souvislosti s aktuální situací pandemie COVID-19 a s ohledem na vyhlášení nouzového stavu možnost požádat o odklad splátek hypotečního nebo spotřebitelského úvěru na dobů tří měsíců.

Stačí přitom na webu Komerční banky vyplnit nabízený jednoduchý formulář, pod nímž je možné najít také odpovědi na nejčastější dotazy, a bankéř klienta během několika dnů kontaktovat pro ujasnění dalších podmínek a informace o rozhodnutí a následném postupu.

Pokud není klient v prodlení se splácením, nebude mít žádost o odklad splátek negativní dopad do Bankovního registru klientských informací ani Centrálního registru úvěrů. Žádost není zpoplatněna.

 

 

Česká spořitelna

Česká spořitelna stejně jako KB svým klientům nabízí odklad splátek úvěrů na tři měsíce, formulář je umístěn na webu České spořitelny s upozorněním, že o odklad splátek je možné požádat jen jednou pro každý produkt a odklad splátek nebude mít žádný negativní dopad do Bankovního registru klientských informací nebo do Centrálního registru úvěrů. S odkladem splátek nejsou spojeny žádné finanční náklady.

Žádost o odklad splátek v souvislosti s vyhlášeným nouzovým stavem je možné podat až do 30. dubna tohoto roku a za její vyřízení se neplatí žádný poplatek.

Požádat o odklad splátek mohou klienti, kteří se v přímé souvislosti s koronavirovou epidemií dostanou do finančních potíží, ale pouze o odklad splátek, které nejsou v této chvíli po splatnosti. Nabídka se týká jak zaměstnanců a OSVČ, tak i žen na mateřské dovolené a důchodců. Totéž jako u spotřebitelských úvěrů platí také pro leasing - opět jsou formulář i doplňující informace k dispozici na webu.

 

Raiffeisen bank

Nabídku odložení splátek má na webových stránkách také Raiffeisen bank, zde není přímo určeno, na jaké období budou splátky odloženy.

Požádat o tuto úlevu je možné prostřednictvím webových formulářů, rozdělených podle toho, zda žádá fyzická osoba jako občan nebo podnikatel, nebo právnická osoba. Žádosti budou posuzovány a projednávány individuálně.

Žádat lze o odklad splátek hypotéky, spotřebitelského úvěru nebo kreditní karty.

 

ČSOB

ČSOB plánuje spustit žádosti o odložení splátek pro klienty, kteří mohou být pandemií koronaviru významně poškozeni, v týdnu od 23. do 27. března, v tuto chvíli je možné zanechat elektronický kontakt a pracovníci se zájemcům ozvou.

Podle informací banky bude nejprve věnována pozornost spotřebitelským úvěrům. Podmínky prozatím nejsou zveřejněny, nicméně klienti mohou sledovat aktuální informace na stránkách společnosti.

 

Moneta money bank

Moneta money bank poskytne žadatelům tříměsíční odklad splátek, u spotřebitelských úvěrů, financování živnostníků a hypoték, o který mohou stejně jako v ostatních případech požádat elektronicky prostřednictvím žádosti, kterou je možné stáhnout na webu banky a vyplněnou zdarma odeslat na e-mail: odkladsplatek@moneta.cz.

Formulář stačí vyplnit v případě, kdy klient nebyl ke dni 13. března v prodlení s minulými splátkami. Pokud se tak stalo, je nutné telefonicky kontaktovat pracovníky banky. Nabídka se týká klientů, kteří využívají produkty Moneta bank, Moneta leasing i Moneta auto.

Banka dále nyní pracuje také na řešení možného odkladu splátek v případě kontokorentu a kreditních karet. Žádost bude podávána zdarma a její kladné vyřízení nebude mít vliv na Centrální registr úvěrů.

 

UnitCredit bank

UniCredit Bank nabídku odložení splátek pro svoje klienty nyní připravuje a vyzývá všechny, aby sledovali webové stránky společnosti, kde budou všechny informace ihned po rozhodnutí o realizaci této pomoci uveřejněny.

Půjde podle zveřejněných informací o hypoteční úvěry, úvěry PRESTO půjčka a úvěry pro drobné podnikatele a živnostníky.

 

Fio banka

Fio banka podle dostupných informací na přípravě podoby nabízených úlev v této chvíli pracuje, ale pravděpodobně se i její klienti již brzy dočkají konkrétních informací na stránkách společnosti. Podle ujištění centrály vše půjde, tak jako i v jiných případech, vyřídit elektronicky bez nutné přítomnosti na pobočce.

 

 

Sberbank

K pomoci svým klientům v boji s koronavirem se postavila čelem také Sberbank, “Jsme si vědomi těžké situace, do které se nyní dostala řada podnikatelů i malých firem, a kteří budou nutně potřebovat finanční prostředky. Proto jsme pro ně od pondělí připravili nabídku nezajištěného Firemního FÉR úvěru s nejnižší sazbou 4,9 % ročně, kdy žádost vyřídíme zdarma a do 48 hodin,” vysvětlil Daniel Krumpolc, člen představenstva Sberbank CZ.

„Je rovněž připravena pomoci všem svým klientům, na které dopadly ekonomické důsledky nouzového stavu, a v doložených a individuálně posouzených případech, u kterých to bude možné, poskytne dočasné snížení splátek jejich hypotéčních a spotřebitelských úvěrů,“ uvádí banka s tím, že pro pohodlí i zdraví klientů je vše vyřizováno elektronicky.

 

Air bank

Air bank svým klientům na webové stránky umístila vzkaz, v němž ujišťuje o ochotě pomoci těm, kteří se ocitli v nouzi, udává ale z uvedených bank na první pohled nejpřísnější kritéria.

„Z důvodu mimořádné situace v České republice kvůli koronaviru jsme se rozhodli ve výjimečných případech umožnit i žádost o odklad splátek u půjček a hypoték o tři měsíce. Chceme tak pomoci těm z vás, na které dopadla aktuální situace ekonomicky nejvíce,“ píše se na webu banky.

O odklad mohou žádat ti, kteří nemohou pracovat, protože onemocněli koronavirem jim vám byla hygienikem či lékařem nařízena karanténa, lidé, kterým poklesly příjmy ze zaměstnání, protože využívají takzvanou “ošetřovačku” na dítě nebo nemůžete pracovat kvůli překážkám v práci na straně zaměstnavatele a také klienti, kteří pracují jako osoba samostatně výdělečně činná a poklesly jim příjmy z důvodu uzavření vaší provozovny na základě usnesení vlády o přijetí krizového opatření. Nesmí přitom nic dlužit, být v insolvenci nebo exekuci. Formulář je připraven na stránkách banky.

KAM DÁL: Češi si vždycky uměli poradit sami. A dokazují to i teď.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru