Éra levných last minute zájezdů skončila, kolik si musíte připravit? Pár tisíc už nestačí ani na Egypt

Hotel Penseee Royal Azur v Egyptě
  |   analýza

Návyky Čechů byly dlouhá léta stejné. Letní dovolená je pro nás už takový standard a tak hledáme, kam se podívat za mořem. Kdo měl pár tisícovek navíc, vybíral většinou z evropských destinací. Kdo naopak hledal za málo peněz hodně muziky, sahal po Egyptě, Tunisku případně Turecku. Jenže to letos už neplatí. 

Zdražování se nevyhlo ani cestovnímu ruchu, na dovolenou si teď musíte připravit o pár tisícovek více. Přesto to Čechy neodrazuje a k moři se chystají ve velkém. Dříve ti, kteří neměli tolik peněz nazbyt, vyráželi právě do Egypta nebo Tunisu, kde se dal hotel sehat za pár korun. S letenkami i jídlem v ceně. Teď už někteří nemusí mít ani na to, ceny strmě stoupají. Dohání hoteliéři dobu covidu, kdy museli fungovat v omezeném režimu, případně zcela zavřít?

Na začátku letní sezony se s odvahou tvrdilo, že jde o poslední možnost levné letní dovolené, přičemž v následujících letech se plně projeví zvyšující se ceny paliv a energií. V průběhu léta se však ukázalo, že ceny jsou už úplně jinde než loni. Přesto se obavy cestovních kanceláří, že lidé budou spíše šetřit, nepotvrdily. Lidé vyráží na dovolené ve velkém, a to po Čechách i do zahraničí. Zdražily dokonce i české kempy, přesto mají vyprodáno.

Egypt ani Tunisko už nejsou levnou destinací

Takový Radisson Blu Palace Resort & Thalasso, který najdete na tuniské Djerbě, patří do té lepší kvality, kterou v této zemi najdete. Přesto byl poměrně slušně cenově dostupný. K drinku dostanete klidně i sýr či pár oliv, personál udělá maximum a jídlo se v restauraci, kde jsou k dispozici švédské stoly, pravidelně obměňuje. Předloni ještě vycházel na týden kolem dvanácti tisíc.Teď ho seženete kolem 22 tisíc s all inclusive a odletem z Prahy. 

Stejné je to v Egyptě. Lidé, kteří jsou last minute do této země zvyklí na cenovku pod deset tisíc, krutě ostrouhají. A to i do tradičně levnější Hurghady, kde je to hotel vedle hotelu. Například Desert Rose, který patří do třídy lepších hotelů, seženete za cca 17 tisíc na 7 dní s all inclusive a odletem z Prahy. Ještě dva roky zpátky se ale dal sehnat kolem deseti tisíc mimo hlavní sezonu. "Egypt už není to, co býval, dokonce mi přijde, že i kvalitou služeb šel dolů," svěřila se nám čtenářka Romana.

Řecko nabídne kromě krás i vysokou cenu

Jižní Evropa je tradičně dražší oblastí, přesto je stále pro mnoho lidí první volbou. Řecké ostrovy se pohybují v ceně pobytu za týden cca 17 tisíc a výš v případě all inclusive. Ostrov Zakynthos je ještě o něco dražší.

Tradiční alternativou je pro Čechy cestování s německou cestovní kanceláří, kde se ceny pohybují o něco níže, případně je v ceně více služeb. "My určitě letos poletíme z Berlína, vychází to na náš oblíbený hotel daleko výhodněji. Ačkoliv je to zas nějaký čas strávený navíc," svěřila nám čtenářka Katka. "Já bych zas třeba z Berlína nejela, kde já bych tam co hledala? Anglicky umím sotva pár slov. My letíme z Prahy klasicky na Rhodos," zareagovala její kamarádka Lucie.

Zdražování se nevyhne ani těm, kteří vyráží do tradičně oblíbeného Chorvatska. Pokud tankujete do svého vozu v České republice dokonce prémiové palivo, může vás cesta na jih Evropy vyjít až na 15 tisíc (spolu s rakouskou dálniční známkou, slovinskou a mýtným v Chorvatsku). V případě obyčejného paliva budete zhruba na 12 tisících. "My jsme doufali, že to bude ta levnější varianta. Když jsme ale s manželkou vše po návratu spočítali, trochu nám zatrnulo. Příští rok už tolik peněz za obyčejné Chorvatsko nedáme," řekl nám čtenář Vašek, který se z Chorvatska vrátil před pár dny.

Dítě zdarma

Pokud chcete využít některou z akcí prodejních webových portálů, případně cestovních kanceláří, dejte si pozor na zdánlivě výhodné alternativy. Hotely, které nabízí například až 3 děti s sebou zdarma, vám často zvýší cenu za dospělou osobu, takže to ve výsledku vychází na úplně stejné peníze.

Takový rozdíl snadno poznáte, když zadáte nejdřív poptávku například pro dva dospělé a potom k tomu přidáte dítě. Ceny se mohou také lišit podle toho, jaké letiště si zvolíte a na jak dlouho cestujete. Delší termín může být výhodnější.

Zdroj: Invia.cz, iDnes.cz

KAM DÁL: Patří do Mickeyho klubu a školu nedokončil. Co jste nevěděli o novém Kenovi, herci Ryanu Goslingovi?