Herec Karel Fiala se dočká pocty. Posmrtně ho vyznamená prezident Zeman

 

Prezident Miloš Zeman udělí vyznamenání herci Karlu Fialovi, jehož proslavil film Limonádový Joe. Rozhodl o tom ještě před jeho nedávnou smrtí. Zeman to řekl serveru Blesk.cz. Zopakoval, že chce udělit nejvyšší vyznamenání, Řád bílého lva, ministrovi zdravotnictví Romanu Prymulovi za zvládnutí první vlny epidemie koronaviru. Prymula podle něj s převzetím ocenění souhlasí. Zeman řekl, že Hrad dělá vše pro to, aby se ceremoniál 28. října na Pražském hradě uskutečnil.

Pokud by se tradiční předávání ocenění nekonalo, považoval by to Zeman za urážku státního svátku vzniku republiky i za urážku vyznamenaných. Letos jich podle něj bude asi 40. Potvrdil, že se neuskuteční recepce, která tradičně po ceremoniálu následovala. Hrozilo by podle něj na ní riziko nákazy.

Ceremionál v době koronaviru

Jak by měl ceremoniál v době epidemie koronaviru, kvůli které vláda zakázala všechny kulturní či společenské akce, vypadat, nyní podle prezidenta Hrad intenzivně řeší. Řekl, že oproti minulosti bude pozván nižší počet hostů. Očekává, že pozvánku dostane vláda či Parlament.

Vyznamenání Fialy

Vyznamenat chce mimo jiné herce Fialu, ocenit ho chce za jeho herecké výkony. Zeman řekl, že šéf hradního protokolu Vladimír Kruliš Fialu navštívil v léčebně pro dlouhodobě nemocné. „Pan Fiala měl velikou radost, když se dozvěděl o tomto vyznamenání," poznamenal Zeman. Fiala zemřel 3. října ve věku 95 let.

Prezident bez ortézy

Zemana nyní omezuje ortéza, kterou má po srpnovém úrazu, při kterém si zlomil ruku. Potvrdil dnes, že by ji za dva až tři týdny měl sundat, na ceremonii 28. října by tak zřejmě měl být bez ní.

KAM DÁL: Slavné matky po čtyřicítce: Výhody mateřství ve vyšším věku i strašák jménem Downův syndrom


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru