Slavné matky po čtyřicítce: Výhody mateřství ve vyšším věku i strašák jménem Downův syndrom

Bára Basiková porodila dítě v pokročilém věku
Zobrazit fotogalerii (4)
08.10.2020 - 18:00  

V posledních letech se čím dál tím více rozmáhá trend rodit po čtyřicítce. U nás se toho nebála třeba taková Bára Basiková, která ve svých šestačtyřiceti letech porodila syna o patnáct let mladšímu partnerovi. O dva roky ji dokonce trumfla Vendula Pizingerová, která je právě těhotná, a v pozadí nezůstávají ani další české i světové celebrity.

Z těch českých můžeme ještě zmínit Veroniku Žilkovou, která měla svou poslední dceru Kordulu ve čtyřiačtyřiceti, nebo Sáru Saudkovou, která manželovi a synovi slavného fotografa Jana Saudka povila dítě v pětačtyřiceti.

Zahraniční hvězdy

Ze zahraničních hvězd s mateřstvím nepospíchala například Hally Berry, které se narodil syn Maceo až v sedmačtyřiceti. S jeho otcem nezůstala a rozvedli se. Rekordmankou je však dánská herečka a bývalá manželka Sylvestra Stalloneho Brigitte Nielsen. Té se po čtyřech synech narodila vytoužená holčička až ve čtyřiapadesáti. Říká se, že před početím podstoupila mnohaletou terapii.

Nebylo by se čemu divit, protože spolu s přibývajícím věkem se možnost otěhotnění rapidně snižuje. Ženy se totiž rodí s určitým počtem vajíček a ty stárnou společně s ní, dělohou a ostatními reprodukčními orgány. 

Mateřství ve vyšším věku

Podívali jsme se na nevýhody mateřství ve vyšším věku a ty nejzásadnější vám přinášíme. 

Hlavní nevýhodou je snížená šance přirozeného početí. V pětatřiceti máte skoro poloviční šanci na otěhotnění než ve třiceti a po čtyřicítce otěhotní ženy jen ojediněle. Když už se to podaří, dochází častěji k samovolným potratům, a to i ve vyšších stadiích těhotensví. Novorozeňata se také rodí s nižší porodní váhou a před plánovaným termínem. Také se samozřejmě ženy musí připravit na delší rekonvalescenci po porodu.

Downův syndrom

Největším strašákem maminek, které čekají miminko ve vyšším věku, je Downův syndrom. Ten postihuje u matek po čtyřicítce jedno ze čtyř set těhotenství. V pětačtyřiceti je to až neuvěřitelné jedno těhotenství z dvaceti. Naštěstí existují speciální vyšetření, která umí tyto poruchy včas odhalit, neumí je ale vyléčit. Žena se tak musí sama rozhodnout, zda těhotenství ukončí, nebo se s diagnózou popere a pokusí se dítě donosit.

KAM DÁL: Předčasné šediny jako příznak vážné nemoci: Šedé vlasy mohou mít dokonce i děti


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru