Na testy na koronavirus se čeká dlouho. Před odběrovými místy se tvoří dlouhé fronty

Testovat by se chtělo mnohem více lidí, než je možné
 

Odběrová místa ve středočeských krajských nemocnicích denně otestují více než 1 000 žadatelů. Za poslední tři dny odebrala v průměru 1 643 vzorků, uvedlo dnes hejtmanství v tiskové zprávě. Reagovalo tak na vyjádření představitelů Prahy, že oproti kapacitě 6 600 odběrů denně v Praze má Středočeský kraj kapacitu jen 600 odběrů.

Přesto se před odběrovými místy v kraji tvoří fronty a čekací doba pro indikované pacienty, kteří se chtějí objednat, činí několik dnů. „Jen za poslední tři dny byla na odběrových místech v našem kraji otestována více než tisícovka žadatelů denně. Konkrétně v pondělí to bylo dokonce 2 038 žadatelů v oblastních nemocnicích a 208 výjezdovými odběrovými týmy, v úterý bylo provedeno 1 353 odběrů v oblastních nemocnicích a 148 odběrovými záchranné služby. Ve středu byly testy provedeny u 1 184 žadatelů. Tedy za poslední tři dny je to v průměru 1 643 odběrů,“ uvedl krajský radní pro zdravotnictví Robert Bezděk. Reagoval tak na vyjádření náměstka pražského primátora Petra Hlubučka, který poukázal na skutečnost, že na testy do metropole přijíždí i velké množství Středočechů.

Volno až na konci září

Středočeši, kterým není dobře a mají žádanku od lékaře, se tak dostávají do nepříjemné situace. „Chtěl jsem se objednat na testy v Mladé Boleslavi, ale první volný termín v rezervačním systému byl až v neděli 27. září odpoledne. Zjišťoval jsem, jak je to v dalších nemocnicích, ale situace tam nebyla o moc lepší, volné termíny byly třeba až příští týden ve středu, tedy o něco dřív, ale pořád týden od indikace k testování,“ řekl čtyřiadvacetiletý Jaroslav z Čelákovic, který se už několik dní potýká s bolestmi hlavy a trápí ho vysoké teploty. Středočeský kraj před více než týdnem prodloužil provozní doby všech odběrových míst v krajských nemocnicích a zavedl výjezdové odběrové týmy u záchranné služby. Přesto se před odběrovými místy nadále tvoří fronty, například v kladenské nemocnici ve středu čekaly kolem poledne na odběry desítky lidí.

Odběrová místa v oblastních nemocnicích v Kladně, Kolíně, Benešově a Mladé Boleslavi jsou otevřena od pondělí do pátku od 7:00 do 19:00, o víkendu od 7:00 do 15:00. Podle kraje se navyšují i kapacity v Příbrami, i toto odběrové místo je otevřeno jak ve všední dny, tak o víkendu.

V Praze byla podle něj situace podobná. Pokud by se chtěl objednat na některé ze středočeských odběrových míst, musel by čekat od pěti do 11 dnů. Druhou možností bylo zkusit štěstí a stoupnout si do fronty.

Jde to i v soukromých nemocnicích

Testování na koronavirus je možné i v soukromých nemocnicích v Brandýse nad Labem a Mělníku a nově ve slánské nemocnici zřizovaném městem. Odběrové centrum tam zahájí provoz v pondělí v 6:00. Otevřené bude od pondělí do pátku od 6:00 do 18:00. Zájemci se musejí zaregistrovat na konkrétní časové rozmezí v objednávacím kalendáři. Další místo by mohlo vzniknout v Říčanech u Prahy. Bezpečnostní rada města jednala o jeho možném otevření v říčanské nemocnici, začít fungovat by mohlo v říjnu.

Při záchranné službě působí také mobilní odběrové týmy Benešov a Kladno, posílené byly o posádku z Příbrami. Pro Středočechy je také u záchranné služby zřízena bezplatná informační telefonní linka 800 888 155.

KAM DÁL: Vědci tvrdí: Vláda dělá ohledně koronaviru nekompetentní rozhodnutí, měla by dát na odborníky.