Obézní muži snášejí koronavirus nejhůře. Ženy jsou na tom lépe díky lepší imunitě

Ženy jsou prý geneticky lépe vybavené
Zobrazit fotogalerii (2)
 

Tlustí muži, nebo lépe řečeno s nadváhou, jsou mnohem více náchylnější na nový typ koronaviru. Primárně jde o to, že covid-19 spouští další nemoci, jako je například cukrovka. Ty jdou s obezitou ruku v ruce. Na druhou stranu se objevily také názory, že mnohem lehčí průběh nemoci mají kuřáci. Je to ale vůbec možné?

Proč je mezi těžkými případy daleko více mužů? To je další otázka, která odborníkům nedává spát. „Je to pravda. Vysvětlení může být celá řada,“ tvrdí expert Jean-François Delfraissy, kterého citovala agentura AP, a připojuje hypotézu, že muži častěji mívají různé "doprovodné" choroby. „Jsem tváří v tvář tomuto viru pokorný. Ještě nedávno jsem ho neznal.“

Ženy mají lepší imunitu?

Je zde také teorie vysvětlující větší počet nemocných mužů v nemocnicích. Ženy podle ní mají vůči viru lepší přirozenou ochranu. „Je to známá situace, pokud jde o virové nákazy,“ ujišťuje profesor Pierre Delobel, šéf oddělení infekčních chorob na klinice v Toulouse. „Vrozená imunita je lepší u žen, zejména před menopauzou.“

Zjednodušeně by se dalo říct, že ženy dostaly do vínku lepší genetickou výbavu a jejich dva chromozomy X (od každého z rodičů jeden) jim zajišťují lepší imunitu. Někdo však vidí ještě mnohem jednodušší vysvětlení - ženy zkrátka k problémům a nebezpečím přistupují zodpovědněji. Hygiena pro ně může být důležitější než pro muže. 

Obézní lidé mají více potíží
Pokud jde o výrazný podíl osob s nadváhou a obezitou, nabízí se vysvětlení, že se u nich častěji vyskytuje cukrovka a vysoký krevní tlak. To jsou faktory, které zhoršují průběh nemoci covid-19, jak se to jasně ukázalo v Číně i v Itálii, ale i dalších zemích. Dalšími faktory jsou věk a kardiovaskulární choroby.

Tyto charakteristiky se ukázaly jako zásadní ve Spojených státech, kde je více než třetina obyvatel obézních. Právě z USA pochází také studie, která tento fakt prokázala. Výsledky získané ze vzorku 1 122 pacientů nakažených novým typem koronaviru ukázaly, že čtyřicet procent z nich trpělo cukrovkou a úmrtnost u nich byla hned čtyřikrát vyšší než u dalších pacientů.

Jak je to s kuřáky?

„U tabáku se ukazuje cosi zvláštního. Zjistili jsme, že velká většina těžkých případů se netýká kuřáků, jako by tabák prostřednictvím nikotinu před virem chránil,“ uvádí profesor Delfraissy.

Potvrzuje to i lékař Thibaud Soumagne z kliniky ve východofrancouzském Besançonu. Tvrdí, že v jeho nemocnici bylo dosud na resuscitačním oddělení jen málo kuřáků nebo dokonce žádný. Avšak experti zabývající se chorobami způsobenými kouřením namítají, že kuřákovi, který vykazuje těžké symptomy, hrozí větší nebezpečí, protože jeho plíce a kardiovaskulární systém nejsou tak zdravé.

Znovu zpátky k obezitě

A další průzkum, tentokrát britských vědců, které citoval list The Times, k těžkým průběhům covid-19 nebo dokonce i k úmrtím dochází u pacientů, kteří mají postižené plíce. A právě plíce jsou kouřením značne decimovány.

Jak ale podotkl odborník na metabolickou medicínu z Oxfordské univerzity, vracíme se zpět k obezitě. „Kvůli obezitě je tvořen velký tlak na bránici, a tím se snižuje kapacita plic,“ upozornil Frederik Karpe. Podle něj je toto důvod, proč plíce obézních pacentů selhávají rychleji.

KAM DÁL: Teploty začnou klesat, imunita dostane zabrat. Těchto pět čajů ji dokáže nastartovat.


Hobby