Praha vyzvala pořadatele, aby odložili akce a omezili shlukování. Magistrát bude řešit i "zlobivou" restauraci

Primátor dal jasně najevo, že pravidla platí pro každého
Foto: archiv Čtidoma
Primátor dal jasně najevo, že pravidla platí pro každého

Pražský magistrát vyzval pořadatele demonstrací a dalších akcí, aby je kvůli možnému šíření nemoci covid-19 odložili. Zároveň vyzval pořadatele trhů, aby zabránili shlukování lidí na jednom místě. Rozšířen bude počet odběrových míst. Magistrát bude zároveň řešit případ vyšehradské restaurace Rio's, ve které se sešel ministr zdravotnictví Roman Prymula s šéfem poslanců ANO Jaroslavem Faltýnkem.

reklama

Podle primátora Zdeňka Hřiba jsou v hlavním městě největším problémem ohlášené hromadné akce. Krizový štáb proto vyzval pořadatele, aby od nich upustili. „Jedná se tedy i o různé demonstrace, které jsou v Praze naplánovány,“ řekl Hřib. Počet osob by neměl přesáhnout 100 lidí. U akcí s vyšším počtem nahlášených budou podle Hřiba ze strany magistrátu vydána omezení.

Hřib zároveň apeloval na pořadatele trhů. „Pokud by mohlo dojít ke kumulaci lidí na jednom místě, pořadatel je zodpovědný za dodržování nařízení. Když nebudou dodržena, vystavuje se pořadatel možným sankcím ze strany magistrátu. Chtěl bych na všechny apelovat, aby dodržovali tři R, tedy ruce, roušky a rozestupy.“

Provoz MHD se měnit nebude

Provoz MHD by se nyní neměl měnit a krizový štáb se omezeními dopravy dnes nezabýval. Primátor uvedl, že veřejnou dopravou jezdí oproti běžnému stavu asi o polovinu méně cestujících. „Dopravní výkon není zmenšen a není problém si tam držet odstup. Metro, kterým jezdím já, rozhodně přeplněno není,“ vysvětlil Hřib.

V hlavním městě přibudou dvě odběrová místa. Jedno bude podle Hlubučka v Praze 8 na Šutce a druhé pak na Jižním Městě.

Záchranné složky jsou plně funkční. Počty nakažených strážníků či záchranářů nejsou podle Hlubučka nijak závratné. „Všechny bezpečnostní složky jsou předzásobeny ochrannými prostředky. Například městská policie je má minimálně do konce roku,“ tvrdill Hlubuček. Zároveň dochází k vykrývání a spolupráci městské i státní policie, hasičů a záchranářů.

Pravidla platí pro všechny

Krizový štáb rovněž doporučil stavební úpravu ve stanici hasičského záchranného sboru ve Strašnicích, kde bude umístěna dekontaminační linka. Štáb rovněž souhlasil se zvýšenou pohotovostí jednotek pražských sborů dobrovolných hasičů.

Magistrátní úředníci se budou rovněž zabývat ve správním řízení restaurací na Vyšehradě, kde se v týdnu sešli ministr zdravotnictví Prymula a šéf poslanců Faltýnek. Hřib řekl, že se bude jednat o standardní řízení, kdy si mimo jiné úřad předvolá provozovatele k podání vysvětlení. „Nastavená pravidla platí pro všechny.“

KAM DÁL: Hasiče decimuje koronavirus. Slouží pouze v minimálních stavech.

reklama
#koronavirus #Praha #Prymula #hřib #MHD

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

reklama
Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.