Putin je zabiják, tvrdí nový prezident USA Biden. Bílý dům tvrdě kritizuje Rusko za dezinformace

Joe Biden je 46. prezidentem USA a v dramatickém souboji porazil Donalda Trumpa
 

Prezident USA Joe Biden se otevřeně opřel do svého ruského protějšku Vladimira Putina. Bílý dům otevřel téma sankcí vůči největší zemi na světě, a to v reakci na dezinformační kampaň, která byla mířena právě na Bidena a hojně přebírána voliči a volebním týmem Donalda Trumpa. Co všechno řekl americký prezident v rozhovoru pro ABC News? 

Velká očekávání vzbudil rozhovor prezidenta USA Joe Bidena pro ABC News. Velmi rozhodně totiž zodpověděl otázku moderátora George Stephanopoulose, jestli si myslí, že je Vladimir Putin zabiják. Bez sebemenšího zaváhání řekl: „Ano, cena, kterou zaplatí, uvidíte brzy,” sdělil nevybíravě a zcela oprávněně tím vzbudil řadu spekulací a obavy. 

O jaké ceně je řeč? 

Odpověď Joe Bidena byla vyslovena v kontextu dezinformační kampaně, která byla během předvolební prezidentské kampaně v USA mířená několika kybernetickými útoky právě na současného prezidenta. Podle federálního úřadu, který měl na starost vyšetřovat internetové útoky, které pomáhaly jeho konkurentovi Donaldu Trumpovi, byla většina těchto škodlivých zpráv vysílána na sociální sítě právě z Kremlu. 

USA tak v současné chvíli připravuje tvrdé finanční sankce namířené právě proti Rusku, což bezesporu destabilizuje vzájemné vztahy dvou velkých mocností. V rozhovoru pro ABC News si Biden teké vzpomněl na osobní setkání s Putinem, kdy mu řekl, že nemá duši. „Nebyl jsem tehdy moudrý,” dodal Biden s tím, že mu Putin odpověděl v poněkud záhadném tónu: „Rozumíme si?” 

O co se Rusko pokoušelo? 

Podle posledních zpráv vyšetřování amerických úřadů vychází najevo, že Rusko se snažilo dezinformační kampaní narušit volby v roce 2020 stejně jako ty předešlé v roce 2016 skrze sociální média. O tom, že fake news či kontroverzní spekulace vycházejí z Kremlu, údajně dokládá řada vazeb na ukrajinské prominentní politiky napojené na lidi kolem Joe Bidena. 

Od nich se snažili získávat kompromitující informace. Ve zprávě z vyšetřování konkrétně stojí: „Cílem bylo znevažovat kandidaturu prezidenta Bidena a Demokratickou stranu, podporovat bývalého prezidenta Trumpa, podkopávat důvěru veřejnosti ve volební proces a prohlubovat sociopolitické rozpory v USA.“

Biden v rozhovoru připomněl jeho lednový telefonát Vladimiru Putinovi. „Zaplatí za to," řekl prezident USA. „Měli jsme dlouhý rozhovor, řekl jsem: 'Znám vás a vy znáte mě.' Pokud zjistím, že k tomu došlo, buďte připraveni,” dodal odhodlaně Biden. Jestli zůstane “jen” u plánovaných sankcí, ukáže až budoucnost. 

KAM DÁL: Hitlerova návštěva Brna plná trapasů. Vůdce v pancéřovém voze neskrýval zklamání

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru