Putin se pochlubil systémem proti hypersonickým zbraním. Rusko ho prý bude mít dřív než ostatní

Putin prý chystá "příjemné překvapení"
15.06.2020 - 10:00  

Rusko pracuje na vývoji systému obrany proti hypersonickým zbraním, oznámil podle agentury Ria Novosti v přenosu státní televize Rossija 1 ruský prezident Vladimir Putin. Podle něj Rusko ve vývoji těchto zbraní zaujímá přední pozici.

Putin řekl, že ostatní země zatím nedisponují takovými hypersonickými zbraněmi jako Rusko, ale je jen otázkou času, kdy se to změní.

Až tedy armády cizích zemí s podobnou technologií přijdou, Rusko bude schopné své partnery "příjemně překvapit" svým obranným systémem. Prezident také připomněl, že v současnosti zatím neexistuje technologie, která by hyperzvukovou raketu dokázala zastavit.

Hypersonické střely s jadernou hlavicí

Hypersonické kluzáky mohou nepředvídatelně měnit dráhu letu, pohybují se po plošší a nižší trajektorii než balistické střely a několikanásobně překonávají rychlost zvuku. V minulém roce Rusko zařadilo do arzenálu své armády první hypersonické střely, které mohou nést jadernou hlavici, USA by chtěly rozmístit hypersonické zbraně v nejbližších letech.

Putin prohlásil, že poté, co se USA rozhodly odstoupit od dohody o omezení strategických útočných zbraní, kterou uzavřely v době studené války se Sovětským svazem a která později vyústila ve smlouvu o nerozmisťování systémů protiraketové obrany ABM, musí Rusko pracovat na zjištění své absolutní bezpečnosti.

KAM DÁL: Sbírka na Ovčáčkovo vzdělání, Babišovy výchovné metody a černá čokoláda je rasistická.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru