Putinovi evidentně dochází možnosti, na přehlídce mu zbylo jen lhaní. A kam zmizel Gerasimov?

Je ruský diktátor u konce sil?
  |   analýza

Celý svět v pondělí dopoledne sledoval tradiční ruskou vojenskou přehlídku v Moskvě. Očekávalo se, že prezident Vladimir Putin otočí kormidlem a nasměruje válku na Ukrajině do nových vod. Nestalo se však vůbec nic, nevýrazný Putin jen zopakoval pár propagandistických povídaček a obligátních lží.

Komentátoři a odborníci se v minulých dnech předháněli v odhadech, co se 9. května v Moskvě stane. Očekávalo se vyhlášení války a s tím spojené mobilizace. Do zbraně měly jít statisíce nebo miliony lidí z celého Ruska. Mluvilo se o přičlenění donbaských vzbouřeneckých republik k Rusku, pesimisté dokonce tvrdili, že by mohlo dojít k jadernému úderu nebo k nějaké jiné formě eskalace války, očekávaly se provokace či boje v Podněsteří atd. Nestalo se vůbec nic z toho, a to z jednoduchého důvodu. Žádná z předestřených možností nevede k reálnému cíli a situaci na frontě nevyřeší.

Úspěchy? Nejsou

Putinova vojska mají drastické ztráty, na Donbase se snaží už skoro měsíc nějakým způsobem obklíčit a zničit ukrajinskou armádu. Postupuje se šnečím tempem, navíc kolem Charkova Ukrajinci spustili poměrně úspěšnou protiofenzívu. Putin nemá co Rusům ukázat, žádné hmatatelné výsledky nejsou a nejspíš v dohledné době ani nebudou. Mobilizace by znamenala v podstatě jen logistický kolaps ruské armády.

Statisíce a miliony civilistů by se nahnaly do odvodových center a základen, kde by pro ně nebyla ani výstroj a výzbroj, ani žádná technika. Putin přitom zjevně tuto možnost zvažoval, jak upozorňovala například britská rozvědka. Kompetentní generálové, pokud nějaké ještě má, mu ale nejspíš vysvětlili, že tudy cesta nevede. Stejně tak provokace v Podněsteří by hrozila jen další blamáží. Jaderné zbraně pak také nic neřeší, i když se s nimi dají nádherně strašit západní mocnosti.

Když si ruský prezident nemohl vybrat žádnou možnost ani vyhlásit válku, tak mu zbylo jen lhaní o tom, jak NATO chtělo napadnout Krym, jak už nebyly žádné jiné možnosti než bojovat. Putin ani jednou nepoužil slovo Ukrajina a ani nezmínil žádné konkrétní vojenské úspěchy. Dokonce nepoužil ani dokola omílanou frázi, že operace jde podle plánu. Nejde a všichni to vidí.

Letadla nevzlétla, Gerasimov zmizel

Samotná přehlídka byla oproti předchozím ročníkům skromná. Akce v Moskvě se účastnilo na jedenáct tisíc lidí a 131 jednotek vojenské techniky, napsala agentura TASS. Kvůli počasí byla zrušená celá letecká část, a to hned ve čtyřech městech. Každý přitom mohl vidět, že nebe nad Moskvou vypadá mnohem líp než loni, kdy pro letadla nebyl problém vzlétnout.

Co bylo ale nejzajímavější, na tribuně chyběl náčelník generálního štábu Valerij Gerasimov. Toho měl přímo na frontě zasáhnout a lehce zranit šrapnel, ale podle ruských zdrojů se nic takového nestalo. Proč tedy Gerasimov není na přehlídce, zůstává nejasné. Buď je skutečně zraněn, nebo už jej Putin odstavil od velení a dal tím jasně najevo svou nespokojenost s výkonem armády.

Suma sumárum, 9. května se nestalo nic, což je v podstatě dobře. Putin nevypadal nijak bojovně ani spokojeně, jen byl tradičně obklopen svitou přestárlých zachmuřených generálů. Poradce prezidenta Zelenského Oleksij Arestovič ho popsal jako starého, nemocného a k smrti vyděšeného mužíčka. Je fakt, že pokud měla přehlídka vlít novou energii a optimismus do duší Rusů, pak se to zřejmě úplně nepovedlo.

Zdroje: cnn.prima.cz, aktualne.cz, novinky.cz, irozhlas.cz

KAM DÁL: I přes válečné neúspěchy má Putin stále jednu výhodu.


Životní styl

Zdraví

Hobby