Rusové dodají Turecku další raketové systémy

Turecká armáda zřejmě dostane další dodávky systému S-400
 

Rusko zřejmě příští rok podepíše dohodu o další dodávce raketových systémů protivzdušné obrany S-400 do Turecka. S odvoláním na výrok šéfa obřího ruského státního zbrojařského konglomerátu Rostěch (Rostec) Sergeje Čemezova to uvedla agentura Intefax.

Turecko koupilo ruský systém S-400 už loni, což vyvolalo odmítavou reakci ze strany Spojených států. Washington vyloučil Ankaru z programu stíhaček F-35, na jejichž výrobě se Turecko podílelo a které chtělo koupit.

USA také pohrozily případnými sankcemi, ale dosud je neuplatnily. Ruské rakety země-vzduch jsou podle Američanů pro západní armády ohrožením a se zbraňovými systémy Severoatlantické aliance, jejímž je Turecko členem, nejsou kompatibilní.

Odpovídá to síle pluku

Kontrakt v hodnotě 2,5 miliardy dolarů (asi 55 miliard Kč), uzavřený v září 2017, Rusko loni splnilo dodávkou čtyř jednotek S-400, což dohromady odpovídá síle pluku. Rakety S-400 Triumf vyrábí ruská zbrojovka Almaz-Antej.

Jsou určeny k obraně proti strategickému a taktickému letectvu protivníka, proti útoku balistických raket a nadzvukových bojových prostředků. Systém je podle výrobce schopen zasahovat cíle do vzdálenosti 400 kilometrů a ve výšce několika metrů až několika desítek kilometrů.

KAM DÁL: Putin se pochlubil systémem proti hypersonickým zbraním. Rusko ho prý bude mít dřív než ostatní.


Hobby

V obraze