S covidem přicházejí i deprese. Vědci uvedou on-line přednášky o duševním zdraví v době pandemie

V době koronaviru a omezených kontaktů hrozí psychické problémy
 

Vědci z Národního ústavu duševního zdraví připravili sérii on-line přednášek o duševním zdraví v době pandemie. Mají pomoci s prevencí a budou dostupné zdarma. První spustí v úterý, řekl mluvčí ústavu Jan Červenka.

Dřívější odborné studie zaznamenaly, že v tuzemsku byl na jaře dvojnásobný nárůst úzkostných onemocnění a až trojnásobný nárůst depresivních onemocnění a rizika sebevražedného jednání.

Nový cyklus přednášek

Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) v minulých letech pro veřejnost ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze připravoval cyklus přednášek Laboratoř mysli, v němž se odborníci snažili prezentovat nejnovější poznatky z oblasti duševního zdraví.

Budou k dispozici on-line videa

„Letošní ročník se z pochopitelných důvodů nemohl uskutečnit, rozhodli jsme se proto vytvořit několik on-line videí věnovaných dopadům aktuální situace na oblast duševního zdraví a péči o ně,“ uvedla Karolína Mladá z NUDZ.

Nesledujte zprávy

Videa budou dostupná na www.nudz.cz. První bude věnované fungování psychiatrické péče během nouzového stavu a tomu, jak v aktuální situaci pečovat o sebe a své duševní zdraví. „Omezte sledování zpráv na nutné minimum, udržujte kontakty s lidmi, které máte rádi, dbejte o svůj spánek, vyváženou stravu a fyzickou aktivitu,“ řekl vedoucí ambulance NUDZ Jan Hanka, který přednášku povede.

Co by nás mělo varovat? 

Ve čtvrtek bude možné zhlédnout video člena realizačního týmu Národního akčního plánu prevence sebevražd Alexandra Kasala. „Mezi ohrožené skupiny v ČR patří děti a mladiství, včetně dětí v ústavní výchově. Na druhém konci věkového spektra jsou sebevraždou ohroženi senioři, zejména pak muži. U této populace je silným rizikovým faktorem pociťované osamocení a izolace,“ uvedl Kasal. Jeho přednáška představí i nejčastější varovné signály a způsoby, jak na ně reagovat, když je lidé zpozorují u někoho ve svém okolí.

Pandemie a deprese

Vedoucí výzkumného programu Sociální psychiatrie v NUDZ Petr Winkler se bude přednáškou uvedenou 17. listopadu věnovat tématu Pandemie, deprese, úzkost a stres a co s tím. „V přednášce se v širším kontextu zaměříme na dopady pandemie covid-19 a souvisejících restriktivních opatření na duševní zdraví české populace. Podíváme se také, jak na tyto dopady reagoval systém péče o duševní zdraví, jaký vývoj nás v tomto ohledu čeká v nejbližší budoucnosti a co pro svoje duševní zdraví můžeme sami udělat,“ dodal Winkler.