Smrt učitelky po očkování byl hoax. Některá média příběh přesto opakovaně publikovala, následky mohou být fatální

O tom, že je vakcína AstraZeneca bezpečná, se dočtete jen málo. Jaký to rozdíl oproti situaci, kdy měla údajně zabíjet
 

Vakcínu společnosti AstraZeneca raději odmítejte, protože je nebezpečná. I tak si může člověk vyhodnotit zprávy, které v uplynulém týdnu dostával. Evropská léková agentura sice jasně řekla, že je bezpečná, takové informace ale příliš "neletí". Lidé chtějí příběhy pokud možno dojemné a srdcervoucí. Takový dostali v podobě smrti slovenské učitelky, ke které mělo dojít po očkování látkou zmíněné značky. Jenomže to byla lež.

Dezinformační, ale bohužel i některé seriózní weby měly žně. 12. března například Novinky informovaly o tom, že „po podání vakcíny AstraZeneca zemřela mladá učitelka.“ Prima CNN přidala zdrceného otce pro větší efekt a tak dále.

Stačí křiklavý titulek, zbytek je jedno

Běžný čtenář, nedej Bože v seniorském věku před očkováním, si tak musel logicky říct, že tohle teda ne a že se očkovat nenechá. Když AstraZeneca, tak mohou mít problémy i další vakcíny. Tím spíš, že si samozřejmě zprávu nenechaly ujít ani weby jako Kremlem financovaný Sputnik, kde se pravda už vůbec neřeší a je třeba "zapracovat" v prosazování Sputniku V.

Je vlastně úplně jedno, že všechna seriózní média uvedla, že přímá souvislost se smrtí učitelky a vakcínou není žádnými úřady potvrzena. Kdo by tohle vnímal, když na většině webech čte v jednom řádku "smrt způsobená očkováním", pouze to každý podá malinko jinak? Jako "jasný důkaz" pak funguje zjištění, že některé státy pozastavily očkování vakcínou od společnosti AstraZeneca.

Bylo to přeci úplně jasné

Kdo by se zbytečně ptal? Vždyť s informací jako první přišla veřejnoprávní televize RTVS, tam nebylo třeba pochyboval o důvěryhodnosti. Očkování, za dva týdny komplikace a smrt. Záběry na hrob zesnulé, vyjádření jejího otce o tom, že za smrt možná může vakcína. To bralo za srdce. Později se však ukázalo, že reportáž byla účelově sestříhána. Zejména tvrzení samotné učitelky o vedlejších účincích spojených s očkováním bylo šikovně zmanipulované.

Bohužel to ale nebyl důvod, aby se některá česká média na tragédii dále neživila. Vždyť ještě ve středu Prima CNN titulkem tvrdila, že vakcína na Slovensku zabíjela, a líčila stav učitelky, který měla ona sama údajně popsat.

Hoax, který může mít dalekosáhlé následky

„Vakcína není spojena s celkovým zvýšením rizika vzniku tromboembolie nebo krevních sraženin,“ prohlásila šéfka EMA Emer Cookeová poté, co byla látka podrobena testům. Státní ústav pro kontrolu léčiv i slovenská policie celý příběh označují za hoax, slovenská televize byla ministerstvem zdravotnictví podrobena ostré kritice.

Dnes je jasné, že celý příběh byl vymyšlený, nebo minimálně dost přibarvený a upravený. Pitva jasně prokázala, že souvislost mezi očkováním a vakcínou AstraZeneca neexistuje. Co palcové titulky? Mlčí. Už to není tak zajímavé jako údajná smrt po očkování. Následky jsou ale dalekosáhlé, protože lidé opět věří očkování o něco méně. Nejen společnosti AstraZeneca.

KAM DÁL: Fanoušci Slavie spílají hráčům Rangers. Ještě, že se hrálo bez diváků, ty vzkazy jsou dost drsné.


Zdraví a styl