Stát likviduje malé a střední firmy. Ekonom vysvětlil, co je třeba udělat pro jejich záchranu

Dovolat se pomoci státu, který může za zavřené podniky, je téměř nemožné
 

Pomoc vlády podnikatelům je nedostatečná přesto, že právě její rozhodnutí mohou za to, že většina podniků má i rok po prvním případu nemoci covid-19 v Česku zavřeno. Živnostníci krachují, nemají téměř žádné jistoty, pomoci se dovolávají těžko. Co s tím? Existuje vůbec nějaké řešení a co bude, až se život začne vracet do normálu?

Na půdorysu AntiCovid týmu koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) vznikl tým ekonomických odborníků. Experti koaličních stran v této skupině pracují na plánu pro podporu ekonomiky a její obnovu po pandemii onemocnění covid-19. Konkrétní podobu plánu konzultuje AntiCovid tým se zástupci Hospodářské komory. 

Co je třeba udělat okamžitě?

Ekonomický AntiCovid tým se shodl na prvních krocích, které by měly podpořit ekonomiku a zejména malé a střední firmy a živnostníky. Pro okamžitou pomoc firmám a podnikatelům musí vláda bezpodmínečně:

  • Prominout základní zálohy na sociální a zdravotní pojištění za období leden-červen 2021 u OSVČ
  • Znovu odpustit část odvodů na sociální pojištění za zaměstnance
  • Přijmout „odškodňovací zákon“, který už schválil i hospodářský výbor Poslanecké sněmovny

Připravit se na to, co přijde po covidu

„Místo složitých a byrokraticky náročných programů má stát pomáhat jednoduše a hlavně rychle. Podnikatelé nemají ani po roce od prvního případu jistotu, že jim stát poskytne potřebnou podporu, když už jim zavřel podnikání. Naším úkolem je takovou podporu zformulovat a prosazovat, což se snažíme například prostřednictvím návrhu odškodňovacího zákona,“ říká místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Skopeček.

Podle něj je třeba připravit se na to, co přijde po covidu. „Rozhýbat nefunkční státní instituce, zachránit co nejvíce podnikatelů, dát dohromady veřejné finance, dotáhnout digitalizaci. Řada států se na období po covidu už připravuje, naše vláda zase spí.”

Podnikatelské prostředí je třeba zachovat

„Není na co čekat, musíme co nejdříve minimalizovat škody zasažených živnostníků a podnikatelů, které každým dnem kvůli covid-19 rostou. Naším cílem je hledat taková řešení, která budou ekonomicky zajímavá pro podnikatele, OSVČ i pro stát. Potřebujeme zachovat podnikatelské prostředí i v současné době, zabránit krachu schopných podnikatelů a začít se včas připravovat na restart. Česká republika si musí uchovat konkurenceschopnost, nesmíme dopustit, abychom začínali z nuly,“ dodává ekonom Miroslav Zborovský (KDU-ČSL).

KAM DÁL: Jarní detoxikace organismu: Kdy se do ní pustit a jak dlouhodobě udržet tělo bez škodlivých látek?