Strach z nejistoty se šíří rychleji než koronavirus. Pomoc nabízejí duchovní, kněží i psychologové

Co bude dál? Co s námi bude? Lidé mají logicky strach
 

Duchovní, psychologickou a terapeutickou pomoc se zvládáním náročné situace, kterou ve společnosti způsobilo šíření koronaviru, nabízí církev, psychologové, terapeuti i studenti. Jednotlivci i skupiny své služby chtějí poskytovat proto, že krizové linky jsou přehlcené dotazy týkajícími se hlavně ochrany zdraví a zajištění materiálních potřeb. Karanténa má ale také dopady na psychiku lidí a strach a úzkost z nejistoty se šíří rychleji než nákaza.

Česká biskupská konference nabízí věřícím duchovní pomoc na telefonu po celé České republice. Na kněze, kteří se dali k dispozici na výzvu biskupů a jsou ochotni vykonávat tuto službu, se mohou obrátit všichni, kteří v době pandemie potřebují podporu nebo povzbuzení. Lidé kontakty na ně najdou na webu. Při telefonickém rozhovoru se kněží budou snažit zvládnout nastalou situaci nebo volajícího nasměrují tak, aby se jim v dané situaci dostalo co nejlepší pomoci.

Sezení i pro méně technicky zdatné

Platforma Terap.io nabízí online psychoterapii zdarma. Klient se s terapeutem může spojit přes video, audio či chat. „Aktuálně nabízíme třicetiminutová sezení zdarma všem, kteří potřebují akutní psychologickou pomoc v tíživé situaci spojené s koronavirem Covid19,“ sdělil spoluzakladatel platformy Chadi Moussawi.

Aktuálně Terap.io nabízí pomoc 60 terapeutů a krizových interventů. Na platformě je v současnosti vypsáno přes 80 volných sezení zdarma do konce března a postupně se přidávají další. „Snažili jsme se co nejvíce zpřístupnit sezení i méně technicky zdatným lidem a seniorům, na webu jsme proto nahráli videonávod, jak se na sezení přihlásit. Nepotřebují k tomu nic než počítač a e-mailovou adresu,“ uvedl Moussawi.

Není to ostuda

Další psychologové se sdružují na webu www.delamcomuzu.cz. "Současná situace představuje pro řadu lidí enormní psychickou zátěž. Ať již jde o ty, kteří se bojí nákazy, jsou nemocní či mají někoho takového mezi nejbližšími. Nebo o lékaře, sociální pracovníky, odborníky v laboratořích či v záchranných službách. Těm všem chceme touto cestou alespoň nějak pomoci," potvrdil autor projektu psychoterapeut Pavel Pařízek.

Epidemie koronaviru není jen záležitostí fyzického zdraví, obrovský dopad má na celou společnost, vztahy v rodinách i širších komunitách a na ekonomiku. Psychologové apelují na to, že lidé by měli raději požádat o pomoc než v sobě své obavy a frustrace dusit. Může jít o jednorázovou intervenci nebo opakovanou konzultaci.

KAM DÁL: Omezení autobusů: Nebudou jezdit v noci, platí od soboty.