Střední Čechy se dostávají do úzkých: Za minulý týden se tam počet nakažených koronavirem zvýšil o 4 217

 

Ve Středočeském kraji přibylo za uplynulý týden 4 217 nakažených covidem-19. Jde o zatím nejvyšší týdenní nárůst od začátku pandemie. Za posledních 24 hodin je v kraji o 671 nemocných více. Vyléčit se podařilo 6 264 lidí, v regionu dosud s koronavirem zemřelo 43 lidí, vyplývá z informací na webu krajské hygienické stanice. Celý Středočeský kraj dnes ministerstvo zdravotnictví zařadilo na mapě okresů do červené barvy, která představuje nejvyšší riziko nákazy. Dosud byly v regionu červené jen okresy Praha-východ a Praha-západ.

Od začátku pandemie se v nejlidnatějším kraji České republiky nakazilo 13 149 lidí. Za posledních 24 hodin přibylo nejvíce nových případů na Příbramsku, a to 110. Následuje Kolínsko se 76 a Kladensko se 70.

Vede Praha-západ

Nejvíce nakažených je aktuálně v okresech Praha-východ a Praha-západ, a to 1 164, respektive 1 122. Nejvíce nakažených na 100 000 obyvatel je na Praze-západ, momentálně 765. Benešovsko je na druhém místě, s 653 nakaženými na 100 000 obyvatel přeskočilo Prahu-východ, kde je nyní na tento počet obyvatel nakažených 641.

Komunitní šíření v rodinách

Podle mluvčí krajské hygienické stanice Dany Šalamunové neplánují hygienici v kraji zavádět další opatření nad rámec těch celostátních. „U více než poloviny případů nemůžeme určit zdroj nákazy, takže se jedná o komunitní šíření, hlavně v rodinách,“ řekla Šalamunová.

Vojkov na Benešovsku

Mezi ohniska patří v kraji školy či domovy pro seniory. V největších ohniscích jsou až desítky nakažených, mezi ta největší patří například domov seniorů ve Vojkově na Benešovsku, kde je asi šest desítek nemocných. Nákaza se šíří i ve zdravotnických zařízeních. Podle Šalamunové je nyní ve středních Čechách nakažena asi stovka zaměstnanců ze zdravotnictví a zhruba čtyři desítky lidí, kteří pracují v sociální oblasti.

KAM DÁL: Opatření proti covidu stála Prahu dosud téměř dvě miliardy korun