Středula nemá šanci obsadit Pražský hrad, ale vláda Petra Fialy mu s tím pomůže. A navíc velmi ochotně

Josef Středula je podle Miloše Zemana velkým kandidátem na prezidenta, doslova má být těžkou váhou
  |   analýza

Šéf odborových svazů Josef Středula byl podpořen v boji o Pražský hrad Milošem Zemanem. V kampani je zatím nevýrazný, přesto jeho šance na úspěch s každým dnem roste. Může za to vláda Petra Fialy a její nepochopitelná liknavost k péči o občany. 

Když se prezident Miloš Zeman rozhodl vyjádřit podporu dlouholetému hlavnímu odboráři v Česku Josefu Středulovi v kandidatuře na Hrad, znalci poměrů se jen pousmáli. Agilnímu zástupci zaměstnanců nedávali nijak valné šance, neboť Češi k odborům historicky nikdy nepřilnuli. Vždyť se v nich sdružuje podle odhadu Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí jen kolem půl milionu lidí, řádných členů má na 270 tisíc. Jenomže zadlužené Česko po vládě Andreje Babiše, miliardových covidových intervencích, společně s válkou na Ukrajině a nárůstem cen energií i paliv zahnalo novou vládu do kouta. A tam si šetrný hospodář Petr Fiala nevede prozatím vůbec dobře

Zatímco vlády celé Evropy reagují na extrémní zdražování úlevami pro své obyvatele snižováním cen jízdného, zastropováním cen pohonných hmot, dotacemi na energie, snižováním DPH na potraviny, hledáním alternativ nákupu levnějšího plynu a ropy mimo Rusko, Češi dostávají od svého vedení jen výmluvy. Snížení spotřební daně na paliva o korunu padesát na tři měsíce je spíše úsměvný krok a jen těžko se promítne do finálních cen na totemech čerpacích stanic.

Zrušení povinnosti přimíchávání biosložky do paliv je políčkem Babišovi než reálnou pomocí pro občany. A pětitisícový bonus na děti do 18 let pro méně vydělávající rodiče s sebou nese už tolik změn, že se ani po měsíci od vyhlášení akce neví, kdo na něj vůbec dosáhne. 

Kroky vlády pravicovému voliči nevoní

O tom, proč voliči pětikoalice stále marně čekají na kandidáta, s nímž se hodlá pravice vytasit do boje o Hrad, už se přestaly vést i plamenné diskuze na sociálních sítích. Petr Fiala a lídři dalších čtyř stran, kteří slibovali změnu k lepšímu, na své cestě k naplnění očekávání voličů ztrácí. Vadí jim třeba schůzky premiéra za účasti kontroverzního prezidentova poradce Martina Nejedlého na Pražském hradě, zvlášť pokud se Zemanem jedná o zahraniční politice, a u stolu chybí ministr zahraničí Jan Lipavský.

Lidé mají hluboko do kapsy, a i když dobrá třetina z nich má pochopení pro finanční situaci státu po nehorázném rozhazování za vlády Andreje Babiše, hypotéky jim to nezaplatí. I tyhle splátky závratně rostou s ohledem na zvyšování úrokových sazeb ze strany ČNB a inflace žene nahoru ceny za všechny komodity a služby, které denně potřebují ke svým roky budovaným životům.

Vláda se ale stále chová tak, jako by se jí to vůbec netýkalo. Tedy alespoň navenek, neboť se ani po mnoha výtkách v komunikaci směrem k lidem v ničem nepoučila ani nezlepšila. A občan tak má pocit, že ministři nedělají nic pro to, aby se jeho ekonomická situace alespoň stabilizovala. Nedostává informaci o tom, jaké jsou vyhlídky na nejbližší měsíce a s čím má nebo nemá počítat. Bude ještě hůř, bude ještě dráž? Zvládne ještě zaplatit dětem kroužky, nebo má raději peníze na dovolenou schovat na horší časy?

Středula na cestě za úspěchem? 

To vše nepřímo, ale úzce souvisí s uvažováním lidí směrem k volbám. A v té prezidentské to může nahrát právě Josefu Středulovi. „I kdyby za panem Středulou nestáli lidé kolem Hradu, kteří mu svou podporou při oznámení kandidatury příliš nepomohli, asi by neměl příliš velkou šanci na zvolení,“ zanalyzoval situaci pro čtidoma.cz politolog Jan Charvát. Jenomže až občanům dojde trpělivost, začnou ve společnosti nepokoje kvůli vysokým cenám a nízkým platům. A právě to může být voda na Středulův mlýn, jehož kolo může nabrat za pár měsíců pěkné obrátky. „Na základě obecných měřítek by mohl být kandidátem volitelným širší veřejností. Odbory u nás nejsou příliš populární, lidé nechtějí vstupovat do politických stran, a už vůbec ne do odborů. Ale v minulosti dokázaly právě odbory svolat velké demonstrace, a to vždy ve chvíli, kdy lidem došlo, že mají méně peněz. A k tomu může dojít i teď,“ dodává politolog Charvát.

Postavit se vládě Petra Fialy silou několika set tisíc lidí, k nimž se připojí i neodboráři a zřejmě i nespokojení podnikatelé a živnostníci - z toho se dá při troše šikovnosti vytřískat slušný volební potenciál.Volby nejsou za týden, ekonomická situace v zemi není nejlepší a s koncem roku se bude ještě zhoršovat. A odbory se mohou najednou stát významným hybatelem na scéně. V tomto směru může pozornost směrem k Josefu Středulovi začít stoupat. Ale myslím, že by bylo celkem riskantní se spolehnout až na toto vygradování nálad mezi lidmi. Stát se to ovšem může a pravděpodobnost není nijak nízká, je otázkou, nakolik mu uškodila podpora Miloše Zemana u provládně orientovaných voličů,“ uzavírá pro čtidoma.cz Jan Charvát.

Na voliče vládních stran jistě nezapůsobilo právě pozitivně ani Středulovo kontroverzní prohlášení v rozhovoru pro aktuálně.cz na téma komunismus. „O komunismu, ať už ruském, nebo čínském, mám naprosto jasno. Zároveň si ale umím vážit každého poctivého komunisty. I my v podniku jsme měli spoustu poctivých lidí. Pokud byli komunisti, tak to umím oddělit. S tím fakt nemám problém.“

Zdroje: aktualne.cz, twitter.com

KAM DÁL: Premiére Fialo, proč chrápete? Vláda by potřebovala profackovat, Babiš může v cestě na Hrad využít energii vzteku.

Klíčová slova: