Tisíce dobrovolníků prozradí, co dál. Výsledky kolektivní imunity budou v květnu

Měl být Roman Prymula nástupcem Adama Vojtěcha? A plati to stále?
 

Ministerstvo zdravotnictví představilo plán ohledně studie tzv. kolektivní imunity. Testovat se bude až 27 000 lidí z míst s různým podílem nakažených. Pokud bude podíl nakažených v populaci nízký, čeká Česko další nárůst případů v příštích týdnech a měsících. 

"Je určitá skupina lidí, kteří nejsou ve statistikách pozitivních případů zachyceni, ale přitom si onemocněním již prošli. Sami o tom neví, protože neměli nebo nemají příznaky. Přitom se už u nich vytvořily protilátky a mohou být infekční," uvedl ministr.

Studie má odpovědět na otázku, jaký je podíl těchto lidí v populaci. "Realizovat takovou studii na úplném počátku epidemie by bylo nesmyslné," řekl ke kritice, že studie začíná pozdě, ředitel Ústavu zdravotnických informací (ÚZIS) Ladislav Dušek.

Výzkumníci vybrali regiony, které se epidemiologicky velmi liší. Od Jihomoravského kraje a Brna, kde jsou tři až čtyři desítky nakažených na 100 000 obyvatel, přes Prahu (123) a Olomouc (161) po Litoměřice (400) a Uničov a Litovel (665). V Litoměřicích se nemoc rozšířila v domově důchodců, kde onemocnělo asi 70 klientů a zaměstnanců.

Akademie věd

Uničov a Litovel byly dva týdny na začátku epidemie uzavřené kvůli vysokému výskytu nakažených. Tam bude kvůli podrobnějšímu zkoumání odebráno účastníkům studie více krve do zkumavky.

Část lidí do studie osloví podle Duška Český statistický úřad a Akademie věd tak, aby byla zajištěna reprezentativnost studie. Další lidé, kteří mají zájem se zapojit, mají chodit na odběrová místa.

Pokud o jejich věkovou skupinu bude ještě zájem, bude účastník seznámen s pravidly studie, podepíše informovaný souhlas a bude mu odebrána kapka krve. Výsledek rychlotestu se pak dozví asi za půl hodiny. Pokud by byl test pozitivní, tak bude účastník studie odeslán ještě na klasický test prováděný z výtěru z nosohltanu.

Podobný průzkum kolektivní imunity už provedli nebo chystají také v Německu, Rakousku nebo Švédsku. Podrobnosti o studii lidé najdou také na webu ÚZIS.

KAM DÁL: Američané nechtějí zůstat doma. Trump podporuje protesty, i když lidé porušují pravidla