Válka Heard a Deppa pokračuje, jde o miliardy: Podle psycholožky si Amber trauma vymyslela

Jde o jednu z nejsledovanějších kauz současnosti
  |   osobnost

Největší drama Hollywoodu pokračuje. Amber Heard obvinila na lavici svědků Johnnyho Deppa z domácího násilí, braní drog a sexuálního zneužívání. Depp žaluje Heard pro pomluvu a požaduje po ní odškodnění ve výši 50 milionu dolarů, v přepočtu asi miliardu korun. Předmětem sporu se stal článek, který vyšel v americkém Washington Post, kde se Heard označila za oběť domácího násilí. Teď usedly na lavici svědků dvě psycholožky, jednu si předvolala hereččina obhajoba, druhou právníci Deppa. A podle jedné z nich Heard lhala.

Odborníci se zkrátka nemohou shodnout! Je ta Heard v pořádku, nebo není? Na sociálních sítích vznikají iniciativy, kde se fanoušci spíše zastávají Deppa než Heard. Na předčasné závěry je ale brzy. Soud ještě není u konce. Jisté je, že nedávné svědectví Amber u soudu bylo označeno za její nejlepší herecký výkon, možná lepší než ve filmech, které natočila. K důvěryhodnosti jí to tak příliš nepřidalo. Dokonce by jí tahle kauza, podle některých informací, měla stát roli v pokračování filmu Aquamen.

Násilí na muži nemá takový účinek, řekla psycholožka
Dvě psycholožky, a každá mluví úplně jinak. Podle Shannon Curry, kterou předvolali Johnnyho právníci, nemá Amber posttraumatickou poruchu, jak ráda tvrdí, zato se může pochlubit celou řadou dalších. Uvedla například histriónskou poruchu osobnosti nebo hraniční poruchu osobnosti. Podstatou té první je přehnané upnutí se na vnější vzhled, vyhledávání dramatických situací, teatrální chování a touha po neustálé pozornosti. Hraniční porucha osobnosti je spojena s nestabilní náladou a chováním, což významně narušuje život jedince. 

Psycholožka Amber Dawn Hughes se, překvapivě, kloní k posttraumatické stresové poruše. To je ale podle Curry nesmysl a nevystihuje to podstatu Ambeřina chování. Dokonce Hughes uvedla u soudu, že: „Je ale rozdíl, když menší osoba udeří větší osobu. Deppovo násilí bylo zastrašující a ohrožovalo její bezpečnost, zatímco násilí paní Heard nemělo na pana Deppa takový účinek.“ Je tohle vůbec žádoucí pohled na domácí násilí? Pokud se soudy přikloní k takovému vnímání problematiky domácího násilí, bude mít zelenou ta facka, která nebolí. 

Fotografie z doby, kdy byli ještě šťastní

Amber měla lhát o svých příznacích

Lze skutečně dovolit, aby člověk, který svou ranou druhému neublíží, si ji stejně dovolil? I v naší společnosti je tradičně vnímáno násilí páchané na ženách mnohem závažněji než to, které je ženami páchané na mužích. Server idnes.cz v roce 2020 uvedl, že každý třetí muž v Česku čelil týrání. Často se také opomíjí, že domácí násilí, byť může být fyzické, zanechává významné šrámy na lidské psychice, které se kolikrát nezacelí po celý život. Pro muže je ale často velmi ostudné přiznat, že něčemu takovému čelili nebo čelí. Pokud soud uzná Amber vinnou z domácího násilí páchaného na Johnnym, mohlo by to být signálem pro další muže, aby se nebáli o svých problémech mluvit. Pokud tomu bude naopak, pomůže to rovněž ženám. 

Právě tato kauza bude v lecčem nápomocna těm, kteří prožívají za dveřmi svého domova psychické či násilnické peklo a bojí se o tom mluvit. Detaily, které se už teď objevily u soudu, zřejmě studu zbaví ostatní rychle. Psycholožka předvolaná právníky Deppa navíc uvedla, že Amber o svém psychickém stavu lhala: „A co se týče posttraumatické stresové poruchy, tu paní Heard nemá. Jsou tu významné náznaky toho, že příznaky této poruchy hrubě zveličovala, když se jí na ně ptali. Zpočátku řekla ‚ano, to mám‘ na devatenáct z dvaceti příznaků, což není typické dokonce ani pro někoho s tou nejvíce invalidizující formou posttraumatického syndromu.“ .

Zdroj: marca.com, vitalia.cz, lundbeck.com

KAM DÁL: Pravda o lukrativním byznysu: Můžete si koupit pozemek na Měsíci?

Klíčová slova: