Teče krev z nosu: Banalita, ale i příznak vážné nemoci. Hlavně nezaklánět hlavu, radí lékař

Krvácení z nosu vzniká nejčastěji v důsledku poranění v přední části nosu
Zobrazit fotogalerii (3)
  |   zajímavost

Častější výskyt krvácení z nosu není radno podceňovat. Tělo může jeho prostřednictvím sdělovat, že něco není v pořádku. Odborník radí, jak postupovat.

„Krvácení z nosu má původ v narušení cévek ve stěnách dutiny. Nejběžnější a poměrně málo nebezpečné jsou případy, kdy k poškození dojde formou rány do nosu, příliš silným smrkáním či infekcí, případně může být důsledkem alergického typu rýmy, jež negativně narušuje nosní sliznici. Důvodem také může být přílišná křehkost cév, která vzniká z důvodu nedostatku vitamínu C, který zajišťuje její pružnost a pevnost,“ vysvětluje MUDr. Radim Simon.

Nejméně vážné příčiny by se měly řešit

Mezi důvody patří podle odborníka také rozšířené cévy na nosní přepážce. „Pokud jsou právě ony zdrojem krvácení, pak je na místě ošetřit je buď chemickým roztokem, nebo eletrokoagulací. Díky tomuto postupu dojde k zajizvení cév a situace se v budoucnu následně neopakuje. Pokud se vám naopak krvácení v určitých intervalech vrací, pak se používá metoda endoskopického podvazu tepny, který se provádí v narkóze. V tomto případě zůstane pacient v nemocnici zhruba dva dny a tento způsob je obecně lékaři hodnocen jako bezpečnější a šetrnější než jakékoliv jiné,“ říká lékař.

S těmito případy je dle odborníka spojeno poměrně nízké riziko a situace je riziková hlavně v případě, kdy se krvácení nedá delší dobu zastavit a hrozí větší ztráta krve. „Když se vám ale často spouští proud krve z nosu, může se jednat i o daleko větší problém,“ doplňuje lékař.

Kontrolujte si tlak

Průvodním jevem krvácení z nosu je podle doktora Simona vysoký krevní tlak. „S tím jde samozřejmě ruku v ruce riziko infarktu nebo mrtvice. Statistiky říkají, že hypertenze trápí každého pátého dospělého člověka, velká část nemocných o ní ani neví.“

Lékař vysvětluje, že se projevuje mimo jiné zvýšenou silou krevního proudu, což často končí právě tím, že začne krev téci z nosu.Rozhodně nic nezkazíte, když se stavíte u praktického lékaře, který vám v rámci běžné prohlídky změří tlak. Ten si samozřejmě při zakoupení vhodného přístroje můžete v dnešní době v pohodě měřit i sami.“

Poruchy srážlivosti

Výčet možných důvodů krvácení z nosu ještě není u konce. „Pokud se krvácení opakuje, pak se může jednat o poruchu krevní srážlivosti, přičemž existuje několik typů těchto poruch. Vrozeným onemocněním je hemofilie, která ve většině případů postihuje muže, nicméně přenašečem chybného genu jsou – paradoxně – ženy. Nemoc, která se projevuje zvýšenou krvácivostí a jejím problematickým zastavením, se zjišťuje přes laboratorní vyšetření krve. Méně častým, ale o to nebezpečnějším spouštěčem jsou také zhoubné a nezhoubné nádory v dutině ústní, eventuálně nádorové onemocnění krvetvorné tkáně, tudíž leukémie,“ vypočítává Simon.

Hlavně se nezaklánět

Stará, ale jak se ukázalo ne zrovna dobrá rada, říká, že je potřeba zaklonit hlavu. „Tento postup je ovšem zcela špatný. Člověk totiž v tomto případě zhltne krev, což může při velkém množství způsobit nepříjemné zvracení. Ve skutečnosti by se měl udělat pravý opak.“

Obranou proti krvácení je podle lékaře předklon, aby krev mohla odtéci. „Přičemž je ještě dobré přiložit na krk něco studeného, například mokrou utěrku, což způsobí zúžení cév. Zastavení krvácení lze podpořit i tím, že stlačíme nosní křídla.“

Pokud se ani tak nepodaří krvácení zastavit, je potřeba navštívit lékaře. „Pomyslná hranice je okolo deseti minut, pak už je třeba konzultace s odborníkem, který většinou krev zastaví tampónem,“ doplnil odborník.

Zdroje: redakce, MUDr. Radim Simon

KAM DÁL: Natálie Grossová: Věřím, že se na mě táta dívá. Promluvila o rodině, vztazích i velkých plánech.

Klíčová slova: