Putinova „nesestřelitelná“ raketa Kinžal: Na americký protivzdušný systém Patriot je krátká

Mig-31K vyzbrojený střelou Kinžal na přehlídce ke Dni vítězství v Moskvě
zajímavost

Rusko používá proti Ukrajině hypersonické (nadzvukové) rakety Kinžal, o kterých tvrdí, že jsou nesestřelitelné. Jenže americký protivzdušný systém Patriot, který nyní užívá Ukrajina, střelu detekoval a poradil si s ní. Otázkou je, co vlastně tato zbraň (kinžal znamená „dýka“) umí. Zdá se, že Rusové mají jen 48 těchto střel. 

reklama

Nejdříve nebylo jasné, zda se podařilo ruskou chloubu – hypersonickou raketu Kinžal – zlikvidovat, potvrzení nakonec ale přišlo. Vladimir Putin může být značně znepokojen.

Mýtus Putinovy „nezasažitelné“ rakety

Kinžal má představovat novou generaci nadzvukových balistických raket a Moskva si od nich slibuje celkové zvýšení svých hypersonických kapacit a další technologický rozvoj v této oblasti. Do služby střela vstoupila na konci roku 2017, o pár měsíců později ji širšímu publiku představil sám ruský prezident.

Rusové používají Kinžaly k ničení vybraných cílů a kritické infrastruktury. Má jít o obávané střely, které jsou podle Rusů „nesestřelitelné“. Sami nejvyšší vojenští představitelé Kremlu několikrát prohlásili, že střela je prakticky nedetekovatelná. Nicméně válka na Ukrajině naopak potvrdila zranitelnost Kinžalu a současně podala důkaz o schopnostech amerického protivzdušného systému Patriot, který odvedl spolehlivou práci.

Střela vychází z designu jiné rakety – Iskander. Kinžaly jsou určené k likvidaci válečných lodí, dalších hladinových objektů. Byly navrženy tak, aby vzhledem k vysoké rychlosti pronikly přes všechny americké systémy protivzdušné obrany, jako jsou i zmíněné Patrioty, Aegis či THAAD. Nicméně jak už jsme uvedli, minimálně v jednom případě se to Kinžalu nepodařilo a byl na Ukrajině sundán z nebe.
Dolet Kinžalu má podle dostupných informací činit přes 2 000 km, může dosáhnout rychlosti Mach 10 (3 400 m/s), podle některých zdrojů až Mach 13 (4 420 m/s). Druhý údaj však není možné spolehlivě ověřit.

Kinžal může nést konvenční či jadernou hlavici, jejím nosičem může být například strategický bombardér Tu-22M3, případně stíhací letoun MiG-31K. Otazník visí u letounu Su-57, do nějž by mohla být v budoucnu zabudována. Podle starších informací má být každopádně Su-57 vybaven hypersonickými zbraněmi, nicméně otázkou zůstává kterými.

Hypersonických střel má Rusko nedostatek

Rusko však musí s hypersonickými raketami šetřit, protože jich má objektivně nedostatek. Ukrajinský premiér Denis Šmyhal odhadl, že v ruském arzenálu se nachází kolem 48 těchto střel, což není mnoho, přesto jsou jedním z prostředků, které nadále pustoší napadenou zemi. Je to jejich první ostré nasazení v nějakém konfliktu, předtím proběhly jen cvičné odpaly. Ve velkém útoku, který proběhl 9. března 2023, bylo použito z ruské strany 6 Kinžalů mezi 81 vypálenými raketami, které mířily na ukrajinskou kritickou infrastrukturu.
                                                                                                                      Zdroj: Army Recognition
KAM DÁL: Ukrajinské kladivo na ruskou armádu: Německá samohybná houfnice PzH 2000.

https://www.ctidoma.cz/clanek/publicistika/putinova-„nesestrelitelna“-raketa-kinzal-na-americky-protivzdusny-system-patriot-je-kratka-74064
reklama
#Rusko #Ukrajina #Vladimir Putin #technika
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.