Muž zakopl o třpytivou krtinu a našel neuvěřitelný poklad. Proč si Říman na jeho pozemku ukryl výplatu za dva roky práce?

Starořímské mince ležely pod zemí 17 staletí a měly hodnotu dvouletého platu tehdejšího dělníka. Ukrýt je mohl spořivý člověk nebo také zloděj (ilustrační foto mince z doby císaře Aureliána)
Foto: Wikimedia commons, Ángel M. Felicísimo, CC-BY-2.0
Starořímské mince ležely pod zemí 17 staletí a měly hodnotu dvouletého platu tehdejšího dělníka. Ukrýt je mohl spořivý člověk nebo také zloděj (ilustrační foto mince z doby císaře Aureliána)
zajímavost

Hrnec plný zlata - tak vypadá pohádkový poklad, o němž sníme od dětství. Jen málokdo se ale ke svému snu alespoň zdálky přiblíží. Farmáři, který jednoho dne zakopl o blyštivou krtinu a objevil tak neuvěřitelných patnáct kilo starých římských mincí, se dětský sen prakticky splnil. Kdo a proč si na jeho pozemku ukryl tolik peněz? 

reklama

Jdete takhle jednou po zahradě a zas a znovu narážíte na krtince. Jedna vedle druhé - hromádky hlíny, které žádný zahrádkář ani velkozemědělec nechce vidět. Krtci jsou sice užiteční, ale ani tohle vědomí vás neuklidní ve chvíli, kdy se právě další z nich provrtává na povrch ještě včera krásně upraveným trávníkem nebo záhonem mrkve.

A s přesně stejnými pocity se potýkal před několika lety švýcarský farmář při obhlídce svého třešňového sadu. Tentokrát se ale místo zlosti brzy potýkal s návalem štěstí. Krtek vynesl na povrch poklad nevyčíslitelné hodnoty. 

Poklad našel krtek

Stalo se to ve švýcarském Uekenu v roce 2015. Farmář procházel svoje pozemky, když vtom si všiml podivného krtince. Na rozdíl od ostatních se zdálo, jako by se v něm cosi blýskalo. Muži to nedalo a rozhodl se zvláštní výtvor malého nepřítele prozkoumat a to, co brzy uviděl, by ohromilo každého. V hromádce hlíny objevil staré mince, o nichž se mohl právem domnívat, že budou mít opravdu velkou hodnotu. Jen o pár měsíců dříve byly totiž u nedalekého města Frick objeveny zbytky starého římského osídlení. Neváhal tedy a kontaktoval patřičné úřady. 

Starořímské mince byly téměř jako nové

Na místo se sjeli odborníci, které hlášení samozřejmě okamžitě zaujalo. Začal důkladný, ale utajovaný průzkum. O několik měsíců později pak bylo oznámeno, že po prohledání farmářova pozemku objevili archeologové celkem 4 166 víc než dobře zachovalých starořímských mincí o celkové hmotnosti kolem patnácti kilogramů, z nichž ta nejmladší pochází podle úsudku odborníků z roku 294 našeho letopočtu. Jde o platidla vyrobená z mědi, ale obsahují také celých pět procent příměsi stříbra, což je neobvykle vysoká hodnota. Některé z mincí vypadaly po vyčištění dokonce téměř jako nové. Jak je možné, že až do dnešní doby přečkaly jen několik centimetrů pod zemí? 

Velké štěstí pro poklad i pro archeology

Archeolog Georrg Matter, který se tehdy na výzkumu a posuzování mincí podílel, po představení pokladu veřejnosti uvedl, že mince byly zakopány na místě, které naštěstí pravděpodobně nebylo nikdy v další historii využíváno jinak než právě jako sad, či leželo ladem. Nikoho nenapadlo tady stavět nebo do hloubky orat. A tak měly mince víc než sedmnáct staletí čas na klidný odpočinek - než se krtek rozhodl ukázat je majiteli pozemku, který svůj poklad samozřejmě předal státu. 

Spořivý člověk, nebo zkrátka zloděj? 

Jaký byl asi dávný osud mincí, kdo a proč je zakopal? To jsou otázky, které napadnou snad každého, ale jasnou odpověď na ně nedostaneme. Podle odborníků je ale jasné, že šlo o člověka, který měl patrně přístup k mincím buď zcela nebo alespoň téměř novým, a to v letech kolem konce třetího století našeho letopočtu. Zakopány byly sice i mince starší, pocházející z doby vlády císaře Aureliána, který opustil trůn v roce 275, ale novější nálezy datují archeologové do období, kdy Řím ovládal císař Maxmilián, tedy mezi léta 286 a 305. Právě tyto novější mince se zdají být ukryty brzy po svém vyražení.

Co se stalo a kdo si je po menších částech schovával do kožených váčků a zakopával právě v těchto místech? Jisté je, že to musel být buď velmi spořivý, nebo možná i ne tak docela poctivý člověk. Hodnota pokladu totiž podle vědců v tehdejší době mohla představovat výdělek běžného člověka za dva roky jeho práce.

Na podobných nálezech je mimo jejich hodnoty krásné i to, že dávají nekonečné možnosti pro vlastní fantazii… 

Zdroj: Daily Mail, mintageworld, sběratel

KAM DÁL: Životu nebezpečná krása: Papež proklel svatováclavskou korunu. Ukradl někdo její část, nebo o ní pořád nevíme všechno? 

reklama
#Zajímavosti #historie #poklad #mince #zlato #starověký Řím

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

reklama
Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.