Ztracený egyptský artefakt z Chufuovy pyramidy našli ve Skotsku v krabici na doutníky

Egyptské pyramidy rozhodně nevydaly všechna svá tajemství
Foto: Pixabay
Egyptské pyramidy rozhodně nevydaly všechna svá tajemství

Na první pohled nenápadná plechová krabička na doutníky uložená na univerzitě ve skotském Aberdeenu dlouhá léta skrývala netušený poklad. Tamní zaměstnankyně v ní objevila kus dřeva z Chufuovy pyramidy v Egyptě, jeden z pouhých tří artefaktů, které kdy byly z této světoznámé stavby vyneseny. Odhaduje se, že 5 000 let starý fragment cedru starověcí stavitelé použili při výstavbě pyramidy.

reklama

Archeologicky významný nález si připsala egyptská zaměstnankyně univerzity, která procházela tamní asijskou kolekci. Všimla si, že krabička pochází ze severoafrického Egypta, a tudíž v kolekci věnované asijskému kontinentu nemá co pohledávat. Když zkontrolovala sériové číslo, uvědomila si, že jde o kus dřeva z takzvané Královniny síně.

„Když jsem se podívala na čísla v egyptských záznamech, hned mi došlo, o co se jedná, a že to bylo v podstatě ukryto všem na očích ve špatné kolekci,“ uvedla kurátorka.

Velmi vzácný kus dřeva

Z Chufuovy pyramidy, známé také jako Cheopsova nebo Velká pyramida, spatřily světlo světa dosud jenom tři artefakty - kromě kusu dřeva i malá olověná koule a kovový hák, které se nyní nacházejí v Britském muzeu v Londýně.

Z tunelů Velké pyramidy je v roce 1872 vynesl skotský inženýr Waynmann Dixon. Kousek cedru se postrádal od roku 1946, kdy jej univerzita dostala darem. Podle odhadů odborníků pochází z let 3341 až 3094 před naším letopočtem.

KAM DÁL: Zabíjí, i když nebolí: Onemocnění srdce a cév způsobuje hlavně cholesterol a krevní tlak.

reklama
#egypt #artefakt #archeologie #Chufuova pyramida

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

reklama
Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.