Zima udeřila naplno, řidiči často panikaří. Je-li vám život milý, na tohle nesmíte zapomenout

Nezapomeňte vyměnit letní směs za zimní
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Teploty ještě nedávno připomínaly léto a dávaly zapomenout, že už je za polovinou listopadu. Auto na zimu už mělo být připravené, ale mnoho řidičů situaci podcenilo. Co teď? Řidiči totiž už každý den čelí nízkým teplotám, prudkému dešti, mlze, mrazu, sněhu a soli. Panika není na místě, naopak. Dejte se do klidu a vše si na autě projděte.

Přezutí na zimní pneumatiky sice většina řidičů v patrnost vede, ovšem je třeba dělat i další opatření. Zatímco oblečení lze změnit ze dne na den, u aut si změna vyžádá více času. Je dobré začít hned, beztak je minutu po dvanácté. Bez čeho se tedy auto neobejde?

Čisté přední sklo je základ

Můžete mít kamery i systém varování, ovšem klíčové je vždy to, abyste měli dobrý výhled. Právě proto pečujte o přední sklo, které nikdy nesmí zakrývat námraza či sníh. Je tedy nutné zvolit kvalitní a účinnou směs do ostřikovačů. V nabídce jsou i moderní nano směsi, které zacelují mikrootvory na skle a díky tomu snižují přilnavost čelního skla – na něm se poté neusazují nečistoty.

Rozmrazovač zámků se hodí

Nepříjemné ranní překvapení, kdy se nedaří auto otevřít, vyřeší drobná pomůcka, kterou schováte v jakékoliv kapse či tašce. Rozmrazovač zámků nedovolí, abyste bezradně stáli před autem a přijeli pozdě do práce.

Zkontrolujte kapaliny

Ochlazení klepe na dveře a je tedy nejvyšší čas přizpůsobit mu i používané chemikálie. Letní ostřikovače proto vyměňte za přechodové kapaliny se zámrzností do –5 stupňů. Pokud si chcete být naprosto jistí, přejděte rovnou na zimní ostřikovače, které vám garantují, že budou fungovat i v hlubokých mrazech.

Chraňte lak

Na kvalitu a vzhled laku vašeho auta má během léta i podzimu vliv létající hmyz. Než nanesete ochranný lak, smyjte jeho zbytky odstraňovačem hmyzu, auto celé umyjte a následně pastou zakryjte různé drobné škrábance a nedostatky. Není na škodu použít také autoleštěnku.

Nezapomínejte na pryže

Lidé myslí na ochranu skel, laku či kol, ovšem často zapomínají na pryže a plasty, které jsou přitom pro auto důležité a je třeba se jim také věnovat. V zimě se totiž často stává, že přimrznou těsnění u dveří a kufru. Zde se výborně osvědčí prostředek pro ošetření pryže a plastů, kterým byste měli potřít všechny ohrožené části.

Ať vás nepřekvapí autobaterie

Nízké teploty se mohou nepříjemně podepsat na stavu autobaterie. Nikdo nestojí o to stát ráno bezmocně před autem, které nechce nastartovat. Hodnota nabití by se měla pohybovat mezi 50-100 procenty, pak máte dostatečnou rezervu. S tím se ale nespokojte, a pokud chcete mít jistotu, že se neobjeví problémy, napojte autobaterii alespoň dvakrát za zimu na dobíjecí zařízení.

S řetězy vyjedete všechno

Tou pravou výzvou je samozřejmě sníh a vrstva ledu. Aby vaše auto nestávkovalo a bezpečně jste se dopravili na místo, pomohou kvalitní sněhové řetězy. Situaci nepodceňte, sněhová záplava nehrozí jen v horách nebo při přejezdech přes Vysočinu.

A něco dobrého

Ráno vstáváte do tmy, a když odpoledne sedáte do auta, stmívá se. To klade tím větší nároky na pozornost. Je tedy dobré se něčím povzbudit a nabrousit smysly – například dobrou kávou nebo zeleným čajem. Aby nápoj vydržel dlouho teplý, připravte si ho nebo nechte nalít do kvalitního bambusového kelímku. Je znovupoužitelný, takže navíc budete ekologičtí. 


Zdraví a styl