Prezident Zeman podrazil BIS, proč hájí ruské a čínské zájmy? Ředitel BIS Koudelka má jasno

Pane prezidente, co jen to této zemi děláte?
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Prezident Miloš Zeman se pustil do kritiky Bezpečnostní informační služby. Podle něj jsou to neschopní "čučkaři". BIS dle jeho dalšího vyjádření pro TV Barrandov tvrdí, že se to v Česku hemží ruskými a čínskými špióny, ale zatím žádného neodhalila. Proč asi to říká zrovna muž, o kterém je známé, že se nijak netají náklonností právě k režimům těchto nedemokratických zemí? Opravdu hlava státu hájí zájmy Česka? Na jeho slova aktuálně reagoval ředitel BIS Michal Koudelka. Toto je jeho vyjádření.

Bezpečnostní informační služba ještě nikdy v minulosti nebyla tak silná a úspěšná jako v posledních letech. Každý rok předáváme našim zákonným adresátům, mezi které patří mimo jiné prezident republiky, předseda vlády a ministři, stovky informačních zpráv o naší činnosti.

Máme za sebou mimořádně úspěšné období spolupráce s bezpečnostními složkami v České republice i řadu úspěchů ve spolupráci se zahraničními partnery.

Pavel Telička, europoslanec:
Aby prezident podrýval autoritu bezpečnostních služeb státu, to se jinde ve světě nevidí. To lze očekávat vesměs od lidí, kteří tak činí v zájmu jiných států, jejich výzvědných složek, nebo v zájmu lidí představujících bezpečnostní hrozbu státu.

V boji proti terorismu jsme úspěšní

Jen namátkou zmíním, že jsme za posledních pět let zamezili desítkám ruských a čínských zpravodajských důstojníků v jejich činnosti, buď nedoporučením udělení akreditace, nebo jejich odchodem tzv. tichou cestou. Naše zákonné adresáty jsme například počátkem letošního roku informovali, že se nám podařilo úspěšně rozbít zpravodajskou síť jedné z ruských zpravodajských služeb působící na našem území a zcela tak ochromit její činnost. Netřeba jistě veřejnosti připomínat vyhoštění tří ruských zpravodajských důstojníků působících v ČR pod "diplomatickým krytím" v souvislosti s kauzou Skripal.

Úspěšní jsme i na poli boje proti terorismu. Byla to právě BIS, která po několik let monitorovala působení imáma Samera Shehadeha v České republice i jeho postupnou radikalizaci a následně v součinnosti s NCOZ přispěla k jeho zadržení. V této souvislosti by však bylo nešťastné vyvolávat neopodstatněné obavy z české muslimské komunity, která je v tuto chvíli klidná a neradikalizovaná. Mohu všechny ujistit, že BIS ve spolupráci s ostatními bezpečnostními složkami České republiky věnuje ochraně našich občanů před teroristickou hrozbou maximální pozornost, a také díky tomu jsme v minulých letech nebyli vystaveni žádnému přímému riziku teroristického útoku.

Pavel Bělobrádek, předseda KDU-ČSL: 

Bezpečnostní a informační služba slouží našemu státu. Chrání demokracii a dodržování ústavního pořádku a upozorňuje na nebezpečí pro naše občany a naši zemi. Její varování musíme brát vážně. Nebezpečí nesmíme podceňovat, ale musíme být připraveni jednat. A není žádným tajemstvím, že jsme ve velkém hledáčku Ruska i Číny.

BIS je vážená i v zahraničí

BIS se těší vážnosti nejen v české bezpečnostní komunitě, ale také mezi zahraničními partnery z řad špičkových zpravodajských služeb světa. Podle izraelských a amerických kolegů patříme mezi nejefektivnější služby v Evropě.

O kvalitě práce BIS svědčí i skutečnost, že jen za poslední měsíc se službě dostalo ocenění nejen ze strany vlády, ale také od orgánů poslanecké sněmovny. Za práci pro Českou republiku nám poděkovala sněmovní stálá komise pro kontrolu BIS i výbor pro bezpečnost.

Chránit bezpečnost České republiky a jejích občanů je náš hlavní a jediný úkol. Jsem hrdý na důstojníky Bezpečnostní informační služby, kteří každý den nasazují vlastní životy při naplňování tohoto poslání, tak jak nám velí přísaha, kterou jsme my všichni vázáni.


Zdraví a styl