Bratři, kteří před nacisty unikli na kajaku. Nebylo to ale jen tak, jejich příběh dodnes fascinuje

Bratři Peteriovi byli mezi osmi přeživšími z 32 Holanďanů, kteří se pokusili o útěk z okupovaného Nizozemí po moři
  |   zajímavost

Zkoušeli to mnozí, ale jen hrstka přežila. Bratři Peteriové měli více odvahy a štěstí než rozumu, a stali se tak pro mnohé inspirací. Jsou důkazem toho, že když opravdu chcete, dokážete i nemožné. Jejich cesta nezačala zrovna nejlépe, to je ale neodradilo...

Henri Peteri podnikl v září roku 1941 velmi nebezpečnou několikadenní cestu v kajaku přes Severní moře. Z Nizozemí utíkal nejen, aby si zachránil život, ale také proto, aby se mohl později připojit k britskému odboji.

Zemřel roku 2007, ale dodnes na něj a jeho neuvěřitelný útěk často vzpomíná jeho vnuk Niels. Prý stejně jako většina přeživších okupace, ani Henri o období druhé světové války nebo o jeho roli v ní moc nemluvil, Niels si ale dodnes pamatuje každý detail jeho jedinečného příběhu. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Quooker (@quooker)

Když bylo Henrimu Peterimu 22 let, zaslechl o tom, že se někdo pokusil uprchnout z okupovaného Nizozemí na rybářské lodi. Věděl ale, že mnoho z těchto pokusů skočilo tragédií, většinou totiž byli chyceni nebo jejich útěk končil utonutím.

Hrstce z nich se to ale přece jen podařilo a to mu dodávalo naději. 

Teď, nebo nikdy

Henri tak začal přemýšlet o tom, že by se pokusil o útěk v kajaku. Neměl ale moc času na rozmyšlenou, všechno se tedy událo velmi rychle. Jednoho večera tak prostě přijel se svým bratrem, skládacími kajaky a dvěma kompasy do holandského přístavu Rotterdam a vyrazili na nejnebezpečnější cestu jejich života.

„Věděl, že s přicházející zimou se budou noci více a více zkracovat, bylo to tak buď teď, nebo nikdy,“ řekl pro BBC Niels.

Jejich plavba nezačala zrovna nejlépe, nejdříve se jim nedařilo kajaky sestavit a hned poté, co vypluli, ztratili jeden z kompasů.

Nic z toho je ale neodradilo a odvážně pokračovali dál.

Jejich cesta trvala dva a půl dne

O 56 hodin později uviděli na vlnách bójku, která na sobě měla napsáno jméno malé anglické vesnice, Sizewell. V ten moment věděli, že dorazili do cíle.

Z Nizozemí se do Anglie pokoušelo za okupace tímto způsobem dostat 32 mužů, bratři Peteriové jsou mezi pouhými osmi z nich, kteří tento pokus přežili.

Zdroj: BBC

KAM DÁL: Sériový vrah ji unesl nedaleko domu za bílého dne. Prožila hrůzy, které si ani neumíme představit.


Životní styl