Neuvěřitelná odvaha: Náctileté členky odboje střílely nacisty a líčily na ně důmyslné pasti

Náctileté dívky lákaly nacisty během druhé světové války hluboko do lesů, kde na ně čekal zbytek odboje
  |   zajímavost

Mezi členy holandského odboje byly v průběhu druhé světové války i dvě náctileté dívky. Jejich roztomilé tváře lemované copánky zkrátka nikdo nepodezíral. Jak probíhaly jejich mise a proč nechtějí prozradit, kolik nacistů zabily?

Freddie Oversteegen se za druhé světové války připojila k holandskému odboji jako náctiletá dívka, bylo jí tehdy pouze 14 let. Ještě předtím, než dosáhla dospělosti, se stala jedním z nejúspěšnějších zabijáků nacistů v Holandsku, "malou holku" zkrátka nikdo nepodezíral.

Freddie a její sestra

Freddie a její sestra Truus, která byla o dva roky mladší, vyrůstaly pouze s jejich matkou, která byla oddanou komunistkou. Matka dívek jim pravidelně připomínala, jak důležité je bojovat za svobodu a proti bezpráví, a šla dívkám příkladem. Když byla v roce 1939 válka na spadnutí a holandští židé se ocitli v nebezpečí, neváhala ani minutu a několik z nich ukryla ve svém domě, čímž hodně riskovala.

Ukázala tak svým dcerám, že bychom lidem měli pomáhat za jakýchkoliv okolností. Ukrytí židů za druhé světové války mimo soucit vyžadovalo také obrovskou dávku odvahy, kterou po své matce dívky zdědily.

Odboj

Na začátku léta roku 1940, tedy v momentě, kdy začali nacisté okupovat Nizozemí, se začaly dívky společně s jejich matkou proti bezpráví v zemi vzpouzet. Nejdříve společně roznášely pamflety zaměřené proti nacistické okupaci. Všechny tak riskovaly okamžitou popravu v momentě, kdy by je s nimi přistihl některý z nacistických důstojníků.

Freddie s její sestrou ale tehdy z podobných aktivit zkrátka nikdo nepodezíral, vypadaly mladě, roztomile a naprosto neškodně. Toho si všiml i velitel tamního odboje a roku 1941 se je rozhodl naverbovat.

Trénovaní zabijáci

Začínaly tak, že sabotovaly mosty a koleje, později se ale staly trénovanými zabijáky nacistů. Nejdříve lákaly důstojníky SS hluboko do lesů, kde na ně čekal zbytek odboje, postupem času se ale vydávaly na vražedné mise i bez doprovodu. Nutno dodat, že jejich úsilí bylo nadmíru úspěšné.

Ani jedna ze sester ale neprozradila, kolik nacistů připravily o život. To prý vojáci prostě neříkají.

Zdroj: History

KAM DÁL: Nejhorší léčebné metody historie: Čím se "léčili" lidé v minulém století?