Z cyklistiky až ke slavnému derby pražských S. Rivalita nejvýznamnějších klubů vznikla kvůli udání

Tým Sk Slavia Praha v roce 1896
Zobrazit fotogalerii (4)
 

Je to už hodně dávno, ale rivalita pražských S má své kořeny v hluboké historii. Oba největší české kluby toho totiž také nejvíce pamatují. Každý z nich má však pochopitelně zcela jiný příběh. Ten první v historické tabulce je klub ze současného Edenu, který se narodil přesně na den, kdy slavíme dušičky. 2. listopadu 1892 vznikla Slavia, ale vše bylo trochu jinak. 

 

Pražské derby je bezpochyby ten největší fotbalový zápas mezi místními kluby na ligové scéně. Koronavirová pandemie tuto tradici přerušila na neurčito a fotbal je tak spíše tématem pro historické ohlédnutí. Kdy jindy se taky podívat na ranou historii dvou nejznámějších a nejúspěšnějších klubů v České republice, než 2. listopadu. V tento den totiž v roce 1892 vznikl klub Slavia. 

Slovanské barvy

Možná jen málokdo ví, proč má vlastně fotbalová Slavia v barvách červenou a bílou, kde září pěticípá hvězda otočená hrotem dolů. Klubový kolorit má jednoduché vysvětlení, jde totiž o odkaz na tradiční slovanské barvy. Otočená hvězda má zase symbolizovat naději v době nezdaru. 

To už jsme však o několik kroků dál. První, co bylo pro vznik tohoto slavného českého fotbalového klubu zásadní, se odehrálo právě 2. listopadu 1892. Tehdy ve Vodičkově ulici vznikl v době silné národní obrozenecké vlny českého národnostního cítění Akademický cyklistický oddíl Slavia. Tehdy vysokoškolské vlastenecké sdružení Literární a řečnický spolek Slavia chtělo nějakým způsobem přilákat ke sportu mnohem více studentů. 

Prvním předsedou byl zvolen lékař Václav Kubr a klub se zpočátku věnoval hlavně zmíněné cyklistice. V roce 1894 byl celý spolek rozpuštěn pro údajnou protirakouskou činnost. Netrvalo však dlouho, než vznikl z iniciativy medika Jaroslava Hausmana Sportovní klub Slavia. Od té chvíle postupně cyklistika ustupovala a začal se čím dál častěji prosazovat fotbal. 

První trénink

Dresy byly jasné a dodnes se změnily jen kosmeticky. Barvy a hvězda na hrudi zůstává. Odkaz dlouhý 125 let se začal naplno psát v listopadu roku 1895 na Císařské louce. Tehdy totiž začal první trénink fotbalové Slavie. Ta se zpočátku účastnila pouze tréninkových zápasů a neměla své vlastní hřiště. 

Byla tak nucená neustále měnit místo zápasu. V kádru se to hemžilo mladíky, kteří se drželi prvotní myšlenky. Tedy aby se studenti zapojili také do sportu. Stalo se a tým byl složen převážně ze středoškoláků. 

Na první opravdové zápasy se čekalo až do roku 1896 v rámci turnaje na Císařské louce. Zde porazila Slavia tehdejší klub AC Praha poměrem 6:0. V následujících letech fotbalová Slavia naprosto dominovala. Důležité datum je 29. března 1896. Tehdy se totiž odehrálo oficiálně první derby pražských S. To skončilo bez branek. Slavný popularizátor sportu Josef Rössler-Ořovský totiž Sparťanům zpětně odvolal jedinou vstřelenou branku. 

Sparta svého velkého rivala porazila až v sedmém zápase. Samotný konflikt mezi kluby vznikl na základě udání. Nějaký anonym ohlásil středoškolským pedagogům, že místo učiva se hráči Slavie věnují fotbalu. Ti na domluvené derby přišli a celé utkání bylo zrušeno, protože hráči Slavie museli opustit fotbalový trávník. Podezření samozřejmě padlo na fanoušky a hráče Sparty. Slavia tak dlouho vůbec nechtěla se Sparťany hrát. Zde tedy vzniká rivalita, která trvá dodnes. 

V následujících desetiletích se samozřejmě fotbal stává neuvěřitelným společenským fenoménem. Fanouškovské základny se rozrůstají do neuvěřitelných počtů a to, kam vlastně fotbal došel, vidíme dnes. Je tedy dobré si někdy připomenout, jaké byly jeho první krůčky. V tomto případě SK Slavia Praha. 

KAM DÁL: Sexuální skandály církve. Za božím talárem se schovává nekonečné množství problémů