Sexuální skandály církve. Za božím talárem se schovává nekonečné množství problémů

Papež František se snaží získat důvěru po několika šokujících skandálech
 

Papež František svými slovy posvětil manželství homosexuálních párů. Důležitá zpráva pro svět může fungovat také jako politické gesto, jak rekonstruovat církev samotnou. Ta se totiž ve 20. a 21. století dopustila hned několika extrémních přešlapů, a to přímo skoro na všech místech na světě. Sexuální zneužívání, korupce a šikana nejsou tím, čím by církev rozhodně měla být. Jaké jsou její největší skandály? 

 

O tom, že se papeži Františkovi daří vtisknout ideově novou tvář konzervativně smýšlející církvi, není překvapením. Od roku 2013, kdy je ve své funkci, si několika silnými gesty obrátil veřejnost na svoji stranu. K tomu přispívá rovněž jeho pozitivní energie a smích, kterými opepřil vážností zatíženou funkci. Ani jedna postava papeže však přes snahu nepřekryje fakt, že pod povrchem a za zdí církevních institucí se odehrávají skandály, na které by Bůh rozhodně nebyl pyšný. 

Skandály v USA

Asi největším semeništěm skandálů bylo a pravděpodobně je USA. Ty vyvrcholily v roce 2002, kdy bylo za posledních deset let údajně zatajeno až 70 případů pohlavního zneužití na dětech a mladistvých. V tomto roce bylo také v návaznosti nad odhalenými praktikami odvoláno až 250 kněžích a odstoupili 4 biskupové. Šokující je také zjištění, že církev v USA vynaložila za 22 let podle odhadu něco mezi 300 až 800 miliony dolarů za mimosoudní vyrovnání a poplatky v občanském soudním řízení. 

V roce 2004 vyšla najevo studie, kterou nechala vytvořit katolická biskupská konference společně s FBI, a zjištění bylo zarážející. Od roku 1950 do roku 2002 bylo obviněno ze sexuálního zneužívání mladistvých obviněno 4 450 kněžích, což odpovídalo 4 % těch, kteří v těchto letech působili v americké církvi. 

Pod svícnem největší tma

Až překvapivě málo je odhaleno případů podobně kriminálního charakteru přímo ve Vatikánu. Pravděpodobně nejznámější případ byl odhalen 4. března 2010. Z policejních odposlechů bylo zjištěno, jak papežský ceremoniář a člen bratrstva Jemnostpánů a jeho Svatosti, Angelo Balducci svádí mladého 29letého sbormistra. 

Toho přemlouval k homosexuálnímu pohlavnímu styku. Nešlo však o náhodné vzplanutí vášní, protože ještě z jiných odposlechů vyplynulo, že Balducci zprostředkoval hned několik různých milenců. Paradoxně byl Balducci zavřen kvůli korupci a tato kauza vyplynula až v průběhu vyšetřování. 

Nemilé překvapení z Austrálie

Zneužívání dětí v Austrálii se stále vyšetřuje, ale už dnes jsou známá podobná čísla, jako byla odhalena v USA v roce 2002. Sexuální zneužívání bylo odkryto v tisícovce církevních institucí. Konkrétně se to v letech 1980 až 2015 týkalo 4 444 obětí a průměrný věk dítěte byl 10,5 let. 

Kromě toho, že jde o skandál obrovských rozměrů, který je z morálního hlediska více než pokleslý, stálo soudní vyrovnání církve dodnes přibližně 4 miliardy korun. Vrchol pyramidy přišel v roce 2017, kdy byl obviněn dosud nejvýše postavený představitel duchovní katolické církve. Australan George Pell byl hlavním finančním poradcem papeže Františka, ale v rámci vyšetřování starých obvinění ze zneužívání v Austrálii se přišlo na jeho incident ze 70. let. Papež František tak musel Pella z jeho funkce odvolat. 

Česká republika

Podobné sexuální skandály spojené s mladistvým a dětmi se odehrály i na našem území. V roce 2001 se řešil případ katolického kněze Františka Merty z jižní Moravy, který byl odsouzen k podmíněnému odnětí svobody za pohlavní zneužívání ministrantů a několika dalších mladých chlapců. V této kauze byl také obviněn arcibiskup Jan Graubner za to, že situaci nejednal, i když měl o celém prohřešku dostatek informací. 

Poslední kauza, která rozvířila místní katolické vody, byla odhalena v rámci internetového pořadu Zvláštní vyšetřování na Seznam Zprávy. V tomto případě šlo o podezření, že českobudějovická arcidiecéze dlouhodobě kryje sexuální obtěžování žen farářem. 

O jeho konání měl údajně vědět i kardinál Duka. V roce 2019 byl na přímý rozkaz z Vatikánu tento farář suspendován. Policie případ odložila. Českobudějovické biskupství rozhodnutí policie interpretuje tak, že chování faráře nevykazuje charakter trestního činu. Případ je v tuto chvíli promlčen. 

KAM DÁL: Symbol české státnosti, který stále není dokončen. Katedrále svatého Víta stále něco podstatného chybí

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru