Sexuální skandály církve. Za božím talárem se schovává nekonečné množství problémů

Papež František se snaží získat důvěru po několika šokujících skandálech
30.10.2020 - 06:30  

Papež František svými slovy posvětil manželství homosexuálních párů. Důležitá zpráva pro svět může fungovat také jako politické gesto, jak rekonstruovat církev samotnou. Ta se totiž ve 20. a 21. století dopustila hned několika extrémních přešlapů, a to přímo skoro na všech místech na světě. Sexuální zneužívání, korupce a šikana nejsou tím, čím by církev rozhodně měla být. Jaké jsou její největší skandály? 

 

O tom, že se papeži Františkovi daří vtisknout ideově novou tvář konzervativně smýšlející církvi, není překvapením. Od roku 2013, kdy je ve své funkci, si několika silnými gesty obrátil veřejnost na svoji stranu. K tomu přispívá rovněž jeho pozitivní energie a smích, kterými opepřil vážností zatíženou funkci. Ani jedna postava papeže však přes snahu nepřekryje fakt, že pod povrchem a za zdí církevních institucí se odehrávají skandály, na které by Bůh rozhodně nebyl pyšný. 

Skandály v USA

Asi největším semeništěm skandálů bylo a pravděpodobně je USA. Ty vyvrcholily v roce 2002, kdy bylo za posledních deset let údajně zatajeno až 70 případů pohlavního zneužití na dětech a mladistvých. V tomto roce bylo také v návaznosti nad odhalenými praktikami odvoláno až 250 kněžích a odstoupili 4 biskupové. Šokující je také zjištění, že církev v USA vynaložila za 22 let podle odhadu něco mezi 300 až 800 miliony dolarů za mimosoudní vyrovnání a poplatky v občanském soudním řízení. 

V roce 2004 vyšla najevo studie, kterou nechala vytvořit katolická biskupská konference společně s FBI, a zjištění bylo zarážející. Od roku 1950 do roku 2002 bylo obviněno ze sexuálního zneužívání mladistvých obviněno 4 450 kněžích, což odpovídalo 4 % těch, kteří v těchto letech působili v americké církvi. 

Pod svícnem největší tma

Až překvapivě málo je odhaleno případů podobně kriminálního charakteru přímo ve Vatikánu. Pravděpodobně nejznámější případ byl odhalen 4. března 2010. Z policejních odposlechů bylo zjištěno, jak papežský ceremoniář a člen bratrstva Jemnostpánů a jeho Svatosti, Angelo Balducci svádí mladého 29letého sbormistra. 

Toho přemlouval k homosexuálnímu pohlavnímu styku. Nešlo však o náhodné vzplanutí vášní, protože ještě z jiných odposlechů vyplynulo, že Balducci zprostředkoval hned několik různých milenců. Paradoxně byl Balducci zavřen kvůli korupci a tato kauza vyplynula až v průběhu vyšetřování. 

Nemilé překvapení z Austrálie

Zneužívání dětí v Austrálii se stále vyšetřuje, ale už dnes jsou známá podobná čísla, jako byla odhalena v USA v roce 2002. Sexuální zneužívání bylo odkryto v tisícovce církevních institucí. Konkrétně se to v letech 1980 až 2015 týkalo 4 444 obětí a průměrný věk dítěte byl 10,5 let. 

Kromě toho, že jde o skandál obrovských rozměrů, který je z morálního hlediska více než pokleslý, stálo soudní vyrovnání církve dodnes přibližně 4 miliardy korun. Vrchol pyramidy přišel v roce 2017, kdy byl obviněn dosud nejvýše postavený představitel duchovní katolické církve. Australan George Pell byl hlavním finančním poradcem papeže Františka, ale v rámci vyšetřování starých obvinění ze zneužívání v Austrálii se přišlo na jeho incident ze 70. let. Papež František tak musel Pella z jeho funkce odvolat. 

Česká republika

Podobné sexuální skandály spojené s mladistvým a dětmi se odehrály i na našem území. V roce 2001 se řešil případ katolického kněze Františka Merty z jižní Moravy, který byl odsouzen k podmíněnému odnětí svobody za pohlavní zneužívání ministrantů a několika dalších mladých chlapců. V této kauze byl také obviněn arcibiskup Jan Graubner za to, že situaci nejednal, i když měl o celém prohřešku dostatek informací. 

Poslední kauza, která rozvířila místní katolické vody, byla odhalena v rámci internetového pořadu Zvláštní vyšetřování na Seznam Zprávy. V tomto případě šlo o podezření, že českobudějovická arcidiecéze dlouhodobě kryje sexuální obtěžování žen farářem. 

O jeho konání měl údajně vědět i kardinál Duka. V roce 2019 byl na přímý rozkaz z Vatikánu tento farář suspendován. Policie případ odložila. Českobudějovické biskupství rozhodnutí policie interpretuje tak, že chování faráře nevykazuje charakter trestního činu. Případ je v tuto chvíli promlčen. 

KAM DÁL: Symbol české státnosti, který stále není dokončen. Katedrále svatého Víta stále něco podstatného chybí

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru