Zahradníkův rok: Sbíráme semínka a sázíme ovocné a okrasné dřeviny

Máme nejvyšší čas začít sázet okrasné i ovocné dřeviny. Poradí vám zahradník

Druhá polovina měsíce října až do listopadových mrazíků je období výsadeb ovocných i okrasných dřevin. Pěstitel Petr Kumšta poradí, jak na to.

reklama

U většiny druhů ovocných stromů, s výjimkou broskvoní, dáváme přednost výsadbě podzimní před jarní.

Den před výsadbou ponoříme stromky či keře do vody

"Stromky či keře by však měly být dostatečně vyzrálé ve dřevě, což mnohdy postrádají jednoletí štěpovanci, u některých školkařů i hotové stromky s korunkou. Příčinou je hlavně přehnojení dusíkem a předčasně umělé ukončení vegetace. Při jakékoliv manipulaci nesmí u stromků přischnout kořeny. Je jistější, když na dobu jednoho dne před výsadbou ponoříme celou rostlinu do vody," připomíná pěstitel Petr Kumšta a dodává, že v této době můžeme vysazovat rybíz a angrešt, protože brzy zjara raší. Keře sázíme tak hluboko, aby byly nejspodnější pupeny zakryty zeminou.

Kontejnerové rostliny jsou v plastových kontejnerech, ve kterých byly buď vypěstovány, anebo dopěstovány. Jejich výhodou je, že je můžeme vysazovat po celou vegetační sezonu.

Kontejnerové rostliny můžeme sázet celý rok

Rostliny v kontejnerech se obecně považují za naprosto spolehlivé a jsme zvyklí sázet je po celý rok.

"Myslíme ale na to, že se na první pohled nepozná, jak jsou v kontejneru dlouho, jestli sezonu nebo tři. Před výsadbou proto vždy pozorně zkontrolujeme kořeny. Mohou být nahnilé od přílišné zálivky, nebo příliš dlouhé, stočené na dně. To napravíme zahradnickými nůžkami, stočené kořeny zkrátíme asi o jednu třetinu délky, shnilé zastřihneme až do světlé zdravé části. Zkontrolujeme také, zda kořenový bal nenapadli škůdci, například svinky, mohou tam být vajíčka slimáků. Kontrola nám zabere jen chvilku, ale rostlině to jedině prospěje," připomíná zahradník.

Místo pro stromky pečlivě vybírejte

Sazenice potřebují prostornou jámu, v níž se kořeny volně rozprostřou. Poškozené a suché kořeny před vysazením zastřihneme. Při sázení stromku k němu zapustíme kůl, aby strom přidržoval ve správné poloze.

Před sázením jámu zaplníme zhruba ze tří čtvrtin kvalitní zeminou a sazenici pak řádně zalijeme. Při výběru druhů a jejich umístění počítáme s tím, jakého vzrůstu mohou stromy dosáhnout a také jakého tvaru koruny. Stromy si v budoucnu nesmějí konkurovat a také při výsadbě myslíme na ostatní věci, jako jsou podzemní sítě. Od vedení vody či elektřiny sázíme nejlépe 3 až 4 metry daleko.

Sbíráme poslední semínka květin

Říjen je sice již podzimní měsíc, ale pokud je slunný a teplý, stále ještě můžeme sbírat semena. Získáme tak například semínka cínií, aster, měsíčku, třapatky, čínského karafiátu a dalších květin.

"Přirozeně usušená semena dáváme po menších dávkách do popsaných papírových sáčků a uložíme je na suché místo. Pokud máme větší množství semínek od jednoho druhu, třeba aksamitníku, neskladujeme je všechna, ale raději se podělíme s kamarády," dodal Petr Kumšta.

reklama
#zahrada #strom #ovoce #hobby

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

reklama
Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.