Kam vyrazit, až nás vláda zase pustí? Chotilsko nabízí cestu do pravěku i za zlatem

Ranní mlha na Chotilsku má své neopakovatelné kouzlo
 

Pokud milujete kopcovitou, zalesněnou krajinu a k tomu máte rádi vodní toky, určitě si někdy naplánujte návštěvu Chotilska v okrese Příbram. Tedy až nás vláda pustí alespoň o pár kroků dále. Obec se nachází jihovýchodně od města Nový Knín a západně od Slapské přehrady. Co všechno může poutník v Chotilsku a v malebné krajině středního Povltaví vidět? Co stojí za návštěvu tohoto kouzelného místa?

Obec Chotilsko, postaru Chotělsko, najdete snadno. K orientaci na mapě poslouží město Dobříš. Obec pak leží asi 15 km východně od města.

Ideální místo pro rekreaci u vody

Vesnice se rozkládá u Slapské přehrady a typické jsou pro toto místo čtyři výběžky pevniny obklopené zákrutami vodní nádrže. Ty náleží k významným letním rekreačním oblastem. To je jedna z mnoha pozitivních věcí na tomto místě, tedy vyhledávaná destinace pro tuzemskou rekreaci. Co víc si našinec může přát? Kolem lesy plné hub a rozlehlá vodní plocha vyhledávaná jak rybáři, tak milovníky vodních sportů.

Obec ohrožovala těžba zlata

Kdo neholduje ani jedné z možností, co zdejší obec a okolí nabízejí, nevadí. Nedaleko Mokrska stojí rozhledna na Veselém vrchu (489 m n. m.). V útrobách kopce se nachází největší známé ložisko zlata ve střední Evropě. Možnost jeho získávání pomocí povrchové těžby a kyanidového zpracování rudy přímo v centru rekreační krajiny však není ekologicky únosná. Ohledně průzkumu zlata se obec dost angažovala v nedávné minulosti, protože průzkum a následná těžba drahého kovu by zničila nejen kopec, ale i zdejší krajinu. Na Veselém vrchu i v kopci Čihadlo severně od Smilovic se v minulosti těžilo, v mapách najdete třeba bývalou štolu Josef.

Obecní úřad se před pár lety také zasloužil o obnovu Drtinovy rozhledny na vrchu Besedná západně od Živohoště. Tam rozhledna stávala od roku 1926 do roku 1967. Rozhledna byla dřevěná a měla podobu husitské hlásky. Její vyobrazení lze nalézt na chotilském obecním znaku. Nová Drtinova rozhledna byla slavnostně otevřena 4. dubna 2015.

Obec nabízí originální muzea

V blízké Prostřední Lhotě třeba obdivovatelé historie najdou Muzeum Křižovnický špýchar, který je umístěn v opraveném cenném barokním špýcharu z druhé poloviny 18. století.

Ve čtyřpodlažním kamenném objektu špýcharu, původně historickém majetku rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou, je instalována expozice Ze života venkovského obyvatelstva středního Povltaví. Expozice obsahuje zemědělské stroje, nářadí, předměty spojené s denním životem rolníka, dále interiér lidového obydlí, vesnické hospody a rovněž tak předměty spojené s řemeslnou a domáckou výrobou na vesnici. Součástí expozice je též malá výstava archeologických nálezů a dokladů k působení Křížovnického řádu v regionu.

Kameny z lomu končily v Praze

Unikátním místem je pak přímo v Chotilsku Muzeum Chotilsko, které vzniklo rekonstrukcí bývalých hospodářských budov na návsi obce. Muzeum má několik zajímavých expozic. První představuje historii středního Povltaví, připomíná těžbu a zpracování zlata a také kamene v okolních lomech, díky němuž byla například postavena řada objektů v Praze – silnice, mosty i sochy.

Mimo to se v expozici dozvíte zajímavosti o místech, která navždy zmizela pod hladinou Vltavské kaskády, nebo o řemeslech, která byla v minulosti s řekou spjatá. Další z expozic seznamuje s osobností místního rodáka prof. Františka Drtiny. Třetí expozice se věnuje balonovému létání a všemu, co s tímto zajímavým sportem souvisí.

Poznejte Vltavu v muzeu

Na ploše zhruba 200 metrů čtverečních jsou zdokumentovány bohaté dějiny a přírodní krásy říčního úseku od Zvírotic po někdejší Svatojánské proudy, před vznikem Slapské a Štěchovické přehrady.

Připomíná nejstarší osídlení této oblasti v pravěku, život podél řeky v dnes zaniklých obcích, osadách a samotách, využívání řeky pro dřevařský průmysl i těžbu a zpracování zlata a také kamene v okolních lomech. Expozice je zajímavá množstvím trojrozměrných předmětů, dobových vyobrazení, historických map a dalších materiálů.

KAM DÁL: Udělejte si kvašenou zeleninu, je zdravá a roční období nehraje roli. Každý týden můžete mít jinou.