Mech v trávníku: Poradíme vám, jak se ho lehce zbavit a zabránit tomu, aby znovu vyrostl

S odstraněním mechu na trávníku vám pomůže jar na nádobí, ale i obyčejné hrábě
  |   zajímavost

Na krásném trávníku si celá řada zahrádkářů zakládá, ne vždy se nám ale daří si ho udržet. Velmi často na trávníku totiž začíná růst mech, kterého se můžeme zbavit poměrně snadno, ale neustále se vrací. Klíčem je jar na nádobí.

Mech je postrachem celé řady zahrádkářů, objevuje se totiž hned, jakmile se na trávníku vyskytne stinná a vlhká plocha a pro většinu lidí je velkým oříškem. Je totiž poměrně jednoduché mech odstranit, ale téměř nemožné zabránit mu v opětovném růstu, tedy alespoň pomocí stejných metod, které používáme k likvidaci ostatních druhů plevele.

Mechy jsou totiž od ostatních typů rostlin strukturálně velmi odlišné, jeho listy jsou tvořené jednou jedinou buňkou, nerozmnožují se semeny, ale pomocí výtrusů a jsou velmi odolné, proto na ně přípravky určené na kontrolu ostatních druhů plevele často nefungují.

Odstranění mechu

K tomu, abyste mohli mech z trávníku úspěšně odstranit jednou provždy, je nejdříve nutné zjistit, proč se na něm objevil. Důvody mohou být následující:

  • nedostatek živin v půdě
  • nízké pH zeminy (kyselá půda)
  • špatný odtok vody
  • zhutnělá půda
  • příliš stínu

Tyto problémy je tedy nejdříve nutné napravit. V opačném případě byste si dali práci s odstraněním mechu zbytečně, zanedlouho by se totiž na váš trávník s největší pravděpodobností vrátil.

Nejčastější chyby, kterými si ničíte trávník, najdete zde.

Odstranění mechu

Kořeny mechu nesahají do hloubky, můžete ho tedy většinou lehce odstranit i pouhými hráběmi. Nejdříve zkuste mech ze zahrady shrabat, pokud to nepůjde, můžete si vzít na pomoc jar na nádobí.

V momentě, kdy se vám nepodaří mech jednoduše shrabat, můžete zkusit mech zalít směsí jaru na nádobí a vody. Ideální je smíchat 150 ml jaru na nádobí s 4 litry vlažné vody a zalít s ním místa, na kterých se mech objevil.

Zdroj: The Spruce

KAM DÁL: Péče o růže v horkém počasí: Jak je ubránit proti letním nemocem.


Zdraví a styl