Pro chronické prokrastinátory přinášíme dobrou zprávu. Prokrastinace má řešení! Výše citovaný Petr Ludwig dokonce napsal o skoncováním s prokrastinací celou knihu. My jsme navštívili alespoň jeho přednášku a odnesli si z ní následující.
Nenechat se ovlivnit okolím
V minulosti lidé prokrastinací netrpěli z jednoduchého důvodu. Nebyl na ni čas! Po patnáctihodinové směně v továrně zkrátka nikdo neměl sílu prokrastinovat. Dnes je to jiné. Obklopeni možnosti jsme svíráni rozhodovací paralýzou. Nevíme, jaké si vybrat auto, partnera, zaměstnání…
Jenže cestou z celého kolotoče odkládání a dohánění všeho na poslední chvíli je právě osobní vize. Když je to, co konáme v souladu s naší osobní vizí, dostáváme se do stavu, kterému psychologové říkají flow. Flow je opakem prokrastinace. Jedná se o stav, kdy jedince daná činnost zcela pohltí, až zapomene vnímat čas. Možná se vám to stalo při sledování dobrého filmu nebo hraní oblíbeného sportu. Cílem je přenést flow do našich každodenních činností.
Z toho důvodu bychom však měli mířit za tím, co skutečně chceme my sami, nikoliv to, co po nás chce okolí. Petr Ludwig proto doporučuje vyhradit si na přemýšlení o osobní vizi dostatek času a sepsat vše na papír. Takhle se naše vize neztratí v myšlenkách všedního dne a nebude zapomenuta.
Rozhodování dle emocí je snadné, ale dlouhodobě boří naši snahu
Jediným důvodem, proč nás atakuje prokrastinace, není pouze hodně volného času a svoboda volby. Problémem je, že se velmi často rozhodujeme dle emocí a vzápětí používáme rozum k tomu, abychom si svou volbu ospravedlnili. Přesně tohle zažívá například dietář, před kterého postavíte tabulku čokolády nebo kuřák zapalující si s tím, že tahle cigareta bude přesně tou poslední.
Rozdíl mezi těmi, kteří po čokoládě sáhnout a následně i od diety upustí, protože se jim to děje opakovaně, a těmi, kteří odolají, je v seberegulaci. Seberegulace není ničím jiným než schopností poručit si a umět se poslechnout. Dobrá zpráva je, že vůle se dá posilovat a k cíli se nejjistěji dostanete po malých krůčcích. Děsí-li vás představa, že ze dne na den omezíte veškeré sladkosti, můžete jejich množství snižovat postupně. Stejný postup můžeme aplikovat i do pracovního života a řešení nepříjemných nebo na první pohled příliš složitých úkolů.