Sexuální skandály mohutně otřásly Nobelovou cenou. Co se stalo a jaké jsou následky?

Kampaň MeToo se prohnala světem jako velká voda. Nejenže pozměnila osudy mnoha filmů a leckteré vlivné osobnosti přiměla k dlouhodobému ústraní, také vyvolala polemiky o své závažnosti a smysluplnosti. Zatímco její první otřes zasáhl především svět showbusinesu, nyní se s případy sexuálního obtěžování musejí vypořádávat i tam, kde bychom to přece jen, ruku na srdce, čekali méně.

15.08.2018 - 13:00   |  
Prohlédněte si celou fotogalerii
Zobrazit fotogalerii (4)

O tom, že je Nobelova cena nejprestižnějším oceněním, jakého se literátům může dostat, asi není třeba pochybovat. Uděluje se od roku 1901 a její oznámení pokaždé vyvolá řadu spekulací, pochyb, a dokonce i rozčilení. Když byl kupříkladu vyznamenán britský spisovatel s japonskými kořeny Kazuo Ishiguro, v Japonsku se ozvalo mnoho rozlícených hlasů – vyznamenali jste toho nepravého. Ishigurovo ocenění, jakkoliv je to úsměvné, patrně nadobro uzavřelo brány jednomu z nejsilnějších každoročních kandidátů na zisk Nobelovy ceny, japonskému spisovateli Haruki Murakamimu.

Odmítnout vyznamenání

Když byl v roce 1964 porotou označen za nositele Nobelovy ceny Jean-Paul Sartre, filozof a spisovatel, cenu odmítl. Prohlásil, že ze sebe nehodlá dělat instituci. Vyznamenání odmítl i ruský romanopisec Boris Pasternak, ten byl však k takovému gestu dohnán státním aparátem. Rozhodnutí poroty Nobelovy ceny za literaturu bylo hojně propíráno v letech 2015 a 2016, kdy byli vyznamenáni dva autoři, jejichž označení za literáty připadá leckomu minimálně sporné. Bob Dylan sice vydal memoárové Kroniky a básnickou knihu Tarantule, především je však hudebník. Světlana Alexijevičová je pak sice autorkou mnoha úspěšných a kritikou oceňovaných knih, ty jsou však založeny na její práci na poli investigativní žurnalistiky.

Rowlingová nebo Murakami

Jakkoliv se v posledních letech vyjádření poroty nesetkalo zrovna s jednoznačným přijetím, pořád ještě se situace k té letošní nedala ani přirovnávat. V roce 2018 totiž Nobelovu cenu za literaturu nezíská nikdo. Důvod je jediný – Jean-Clauda Arnaulta, ředitele kulturního centra, jež pořádalo mnoho akcí spojených s nejprestižnější literární cenou, obvinilo osmnáct žen ze sexuálního obtěžování. Vyjádření je jednoznačné – letos žádný nositel Nobelovy ceny nebude, v roce 2019 získají cenu hned dva spisovatelé či spisovatelky.

O tom, kdo se podívá mezi čtyři finalisty Nové literární ceny, můžou čtenáři rozhodovat do 14. srpna.

Na takové rozhodnutí samozřejmě doplatí především autoři. Z tohoto důvodu se osobnosti ze švédského kulturního prostředí rozhodly, že vyhlásí novou literární cenu, jejíž název je prostý – Nová literární cena. Ta by měla veskrze připomínat v letošním roce neudělenou Nobelovu cenu, avšak s jedním a velmi podstatným rozdílem – na rozhodnutí, kdo ocenění získá, budou participovat čtenáři.

Švédští knihovníci nominovali čtyřicet šest kandidátů, z nichž čtenáři po celém světě vyberou trojici finalistů. K té přibude ještě jeden, jenž vzejde čistě z hlasování švédských knihovníků. To, že o držiteli budou rozhodovat i čtenáři, se projevilo v listu nominovaných. V něm nechybí například autorka série o Harrym Potterovi J. K. Rowlingová či autor, jenž se celosvětově proslavil mimo jiné komiksovou sérií o Sandmanovi, Neil Gaiman. K nim se přiřadili i "věční čekatelé" na Nobelovu cenu jako třeba Thomas Pynchon, již zmíněný Haruki Murakami, Cormac McCarthy či Don DeLillo. Nechybí však ani zpěvačka (ale i básnířka a spisovatelka) Patti Smith či mladý francouzský autor a sociolog Édouard Louis (recenzi jeho knihy Skoncovat s Eddym B. čtěte zde). O tom, kdo se podívá mezi čtyři finalisty, můžou čtenáři rozhodovat do 14. srpna.

Trpaslíci i bohové ožívají v barech a chátrajících domech. Gaiman opět předkládá to nejlepší ze světového komiksu. Čtěte zde.