Erotická záplava graduje: Co si na nás připravily Svůdné schůzky?

Prohlédněte si celou fotogalerii
Zobrazit fotogalerii (3)
02.09.2018 - 11:00   |  

Kdo alespoň okrajově sleduje komiksy, které u nás vycházejí, nemohl si nevšimnout, v jakém množství jsme poslední roky seznamováni s tím nejlepším z erotického komiksu. Posledním výraznějším titulem s erotickou tematikou je antologie komiksových miniatur s názvem Svůdné schůzky.

Slavný americký romanopisec Michael Chabon si v jednom ze svých esejů z knihy Mapy a legendy (česky 2008) posteskl nad produkcí současných komiksů, z nichž se vytrácí ty, které jsou primárně určeny dětem. Chabon by se asi nestačil divit, kdyby se ocitl v České republice a sledoval by, jaké komiksy se objevují na pultech knihkupectví. Vše odstartoval velmi diskutovaný Sexkomiks aneb První komiksové dějiny sexuality. Po nich se spustila lavina, která nás komiksovými knihami s erotickou či sexuální tematikou zavalila.

Zdá se, že už nelze ignorovat množství erotických komiksů, které u nás vycházejí. 

Kniha s názvem Svůdné schůzky, kterou vydalo před pár týdny nakladatelství Crew, zahrnuje dva ze čtyř publikovaných svazků komiksových povídek – či lépe řečeno miniatur, které vycházely mezi lety 1990 až 1992 ve francouzském nakladatelství Les Humanoides Associés. Ta měla sdružit nejzvučnější jména soudobého francouzského komiksu.

Zatímco někteří tvůrci se poměrně dobře etablovali i u nás (především Jean-Claude Forest, jehož Barbarella vyšla v překladu Richarda Podaného před rokem v nakladatelství Argo), většina je českému publiku dosud neznámá. Předložená antologie tak může sloužit i jako obeznámení se s pestrou paletou francouzského komiksu konce osmdesátých let.

Pod prádelní šňůrou

Většina příběhů, jež jsou v knize Svůdné schůzky obsaženy, pokrývá čtyři až šest stran. Povídka francouzského romanopisce Patricka Cauvina, kterou kresbou doprovodil Enki Bilal (mimochodem rovněž tvůrce, s nímž už jsme byli seznámeni), však pokrývá pouhou dvoustranu. Nutno podotknout, že patří k těm méně zdařilým kouskům. Těch bychom – jak tomu už v antologiích, jež sdružují takové množství stylů a přístupů, bývá – našli v knize více.

U některých povídek je evidentní snaha napasovat na příliš malý prostor opulentní příběhový oblouk. Mnohé povídky nestačí na cestě k pointě nabrat dostatečně přitažlivé motivy, aby pointa čtenáře překvapila či nadchla (například Povídka pod prádelními šňůrami). A bohužel se i několikrát stane, že se snaha stvořit erotickou povídku promění ve výsledek dosti křečovitý.

Na druhou stranu je zde i množství výborných, dynamických miniatur, které nabízejí jak podmanivou kresbu, tak pozoruhodně komplexní scénář (k nejlepším lze řadit například povídky Kaskadér či Hvězda z Norska). A je zde i jedna velice zdařilá miniatura, která se, nutno podotknout, svým vyzněním značně vymyká, která respektuje, ba reflektuje omezení daného rozsahu několika stran a která zároveň předestírá – a čerpá z ní – velmi sugestivní atmosféru západu Spojených států amerických. Povídka nese název Něžné projížďky a beze všeho ji lze označit za vrchol celé antologie.

Za málo peněz hodně muziky

Svůdné schůzky jsou možná trochu nevyvážené a leckteré kousky působí dnes, téměř třicet let po původním vydání, trochu bizarně. Na druhou stranu se lze, jak v doslovu píše Richard Podaný, za málo peněz setkat s mnoha dosud neznámými francouzskými komiksovými tvůrci. Navíc už, zdá se, nelze ignorovat množství erotických komiksů, které u nás vycházejí. Kdo přečte Svůdné schůzky, bude připraven na vše ostatní. A kdo ví – třeba jsme teprve na začátku.

Trpaslíci i bohové ožívají v barech a chátrajících domech. Gaiman opět předkládá to nejlepší ze světového komiksu. Čtěte zde.