Inspirací mu byl Václav Havel, Kriegel šel proti všem. Můžeme si politiků vůbec vážit?

Křest románu si nenechala ujít řada osobností
Zobrazit fotogalerii (7)
 

V srpnu 1968 se pod hrozbou likvidace vzepřel okupantské moci a jako jediný nepodepsal potupný moskevský dokument. Autor Ivan Fíla rozehrává fascinující drama o hrdinství a zradě odhalující detailní pohled do životů lékaře a politika Františka Kriegla a jeho protivníka, ďáblova advokáta Gustáva Husáka.

Kniha pod názvem "Muž, který stál v cestě" je román věnovaný Františku Kriegelovi, jedinému členovi naší delegace, který po invazi v srpnu 1968 odmítl podepsat takzvaný Moskevský protokol, a jednomu ze čtyř poslanců Národního shromáždění, kteří následně hlasovali proti přijetí smlouvy o takzvaném "dočasném pobytu" sovětských vojsk na našem území.

Sleduje zákulisní intriky předcházející osudné noci z 20. na 21. srpna 1968, pozadí únosu šesti československých stranických a vládních představitelů do Moskvy a postupné lámání jejich charakterů během jednání v Kremlu. Autor se přitom opírá o dokumenty z přísně střežených ruských archivů, které nebyly doposud publikovány.

Kniha zaujala podnikatele a podporovatele umění Jana Vajnorského a Petra Vopelku, kteří iniciovali akci "Kriegel do škol" a vykoupili prvních 1 000 výtisků. Tyto knihy zamíří do škol, nemocnic a knihoven po celém Česku. Cílem této akce je uctít památku doktora Františka Kriegela a připomenout jeho hrdinský čin.

Inspirací byl Havel

Křest v Paláci knih Luxor na Václavském náměstí v Praze si nenechala ujít řada osobností jako například Tomáš Töpfer, Táňa Medvecká, Miroslav Donutil a Anna Kareninová. Proč se vlastně Ivan Fíla do knihy pustil, co bylo jeho inspirací? "Byl to Václav Havel, který se již před lety přikláněl k napsání této knihy." 

Čtenářům pomůže lépe chápat, proč naši předkové dělali to, co dělali, aby porozuměli problémům, ideálům i uspěchům i prohrám tehdejší doby. "Aby si uvědomili, že i v dnešním světě lze usilovat o něco smysluplného, pakliže se člověk nebojí překážek a obětí. A aby posléze pochopili, že se politice a politikům nemusí už navždy jen a jen posmívat, ale že si jich mohou i vážit."

Vznikne film v mezinárodní koprodukci

Příběh zaujal filmové producenty doma i v zahraničí a plánuje se jeho zfilmování v mezinárodní koprodukci podle scénáře a v režii Ivana Fíly. Postavu G. Husáka ztvární Miroslav Donutil, čehož si samozřejmě velmi cení.

"Byl to člověk na tehdejší dobu neuvěřitelně statečný a je dobře, že ho náš film, nejen dnešní mladé generaci, připomene, myslím, že současná výuka o r. 1968 není patrně dostačující, když tolik mladých lidí vůbec neví, co se v tom roce u nás stalo. Z postavy G. Husáka nemám obavu, naopak bude-li mi dopřáno si ji zahrát, budu to chápat jako velkou výzvu ukázat tohoto člověka v celé jeho složitosti," uvědomuje si známý herec.

Odvaha a riziko k sobě patří

O odvaze promluvil na křtu Tomáš Töpfer: "Bohužel jsme o svou samostatnost, suverenitu a o svou svobodu takřka nikdy nebojovali. Pasivní rezistence, kterou jsme většinou volili, zanechala na nás nezdravý rys zbabělosti a malé statečnosti. Naštěstí se našlo několik jedinců, kteří se dokázali vzepřít. Jedním z nich byl i František Kriegel. Odvaha a riziko k sobě nerozlučně patří. Postoj, který můžeme vyjádřit bez nejmenšího rizika, není odvaha, ale jen prázdné gesto. Nevím už, kdo to řekl: Národ, který nezná svou minulost, je odsouzen ji prožít znovu."

A co si myslí o své budoucí roli ve filmu, která vychází z tohoto románu? "Oslovil mě před nedávnem Ivan Fíla s tím, že chystá celovečerní film o Dr. F. Kriegelovi, a oznámil mi, že našel již představitele pro titulní roli. Byl jsem překvapen a mimořádně potěšen, že jsem to právě já. Mezitím vznikla na základě scénáře jeho kniha. Jak bych mohl odmítnout takovou nabídku?"

Töpfer, kterému autor postavu F. Kriegela napsal takříkajíc na tělo, prý rolí od počátku doslova žije. "Jeho ženu ztvární Tatjana Medvecká. Pro Aloise Švehlíka se chystá part Ludvíka Svobody, hercův syn David Švehlík si zahraje Zdeňka Mlynáře, postava Josefa Smrkovského čeká na Miroslava Hanuše. Pak je tam ještě dalších sedmdesát rolí," naznačuje Fíla. Že bude mít kniha, kterou vydalo nakladatelství Universum, velký úspěch, svědčí i fakt, že již po týdnu patří mezi nejprodávanější tituly.

Okupace v roce 1968 očima dětí narozených po roce 2000. Více čtěte zde.