Seriál Most! skončil. Proč se z něj stal takový fenomén a chystá se pokračování?

V pondělí večer odvysílal první program České televize poslední díl seriálu Most!. Ten se stal jednou z nejvýraznějších událostí počátku letošního roku. A možná že nejen toho. Nabízí se tak otázka, co bude teď. Co všechno může Most! změnit? Bude "dycky Most", nebo "už nikdy Most"?

26.02.2019 - 07:00   |  
Prohlédněte si celou fotogalerii
Zobrazit fotogalerii (5)

Plejádu výstředních postav ze seriálu zná téměř každý. Hned několik hlášek se vžilo a baví se jimi lidé po celé republice. Facebooková stránka Snědá tíseň, která se objevila v seriálu, skutečně vznikla a nyní má zhruba pětatřicet tisíc sledujících. Hospoda Severka, jež taky opravdu existuje, se stala vyhledávaným místem, ne-li přímo turistickou atrakcí.

Tak by se dalo ve stručnosti nastínit, jakým fenoménem se seriál Most! během uplynulých zhruba dvou měsíců stal. Musíme k tomu však přidat ještě kontroverzní linku seriálu a bouřlivé a někdy i vyhrocené diskuze, které vyvolal. O Mostu! se zkrátka hovořilo takřka všude a ještě nějakou dobu se o něm asi hovořit bude. Úspěch českého seriálu je pozoruhodný o to víc, že jsou i u nás čím dál tím populárnější internetové televize. Ty obvykle nabízejí desítky seriálů, jejichž tvůrci mohou počítat s vydatnějším rozpočtem. Proč tedy Most!?

Kolečko a Prušinovský

Že bude seriál takový trhák, to se asi očekávat nedalo. Že však půjde o zdařilou a nejspíš i provokativní záležitost, to bylo jasné ještě předtím, než byl odvysílán první díl. Stačilo zaznamenat, že za Mostem! stojí dvojice Petr Kolečko a Jan Prušinovský. Těm už se několikrát podařilo předložit divákům seriál, u kterého se bavili i ti, z nichž si tak trochu utahoval. Jeden příklad za všechny – Okresní přebor.

Osud tohoto seriálu je dobře známý. Po odvysílání všech dílů následoval celovečerní film. A tak se nabízí otázka, zda můžeme něco takového čekat i u Mostu!. Divit bychom se nemohli. Je přece dobře známo, že pokud je nějaký film nebo seriál skutečně úspěšný, následují další a další pokračování, případně pokusy o nápodobu.

Pokud tedy nevznikne film, je možné, že se dočkáme toho, že se tvůrci zaměří na další výstřední skupinu v podobně specifickém prostředí, jakým je hospoda Severka. Také bude zajímavé sledovat, jak se bude v následujících měsících nakládat s nekorektním humorem. Toho se mnozí téměř štítili a právě Kolečko s Prušinovským jej využili skvěle. Provokovali, ale nestvořili něco, nad čím bychom jen znechuceně mávli rukou.

Dycky Hofmann?

Jedním z klíčových bodů pro úspěch seriálu byl dozajista Martin Hofmann. Čtyřicetiletý herec, který už dlouhá léta patří mezi českou špičku. Působí především v Divadle v Celetné, a tak byl doposud méně na očích. To se však změnilo s jeho působením v Mostu!. I v případě Hofmanna budeme moct napjatě sledovat, co bude následovat. Situace, kdy se z výborného herce stane během několika týdnů hvězda se vším všudy, není neobvyklá. 

Osmidílný seriál Most! v pondělí večer skončil. Nyní můžeme napjatě čekat, jaký význam bude mít pro českou seriálovou tvorbu. A zda se případně dočkáme i toho celovečerního filmu. Jedno je jisté – všechny seriály, které přijdou v následujících týdnech a měsících se budou muset popasovat s tím, co po sobě zanechal Most!.

Každopádně je na co se těšit. 4. března bude například uveden první z celkových šesti dílů seriálu Zkáza Dejvického divadla, který režíroval Miroslav Krobot. Za pár týdnů také přijde poslední řada seriálu Hra o trůny. To už je však jiná záležitost. Takový Most! v globálním rozměru.