Stanislav Holobrada: Problémy s personálem jsou, nemocnicím na Západě nemůžeme konkurovat

Rekonstrukce příbramské nemocnice pokračuje, novou porodnici si pacientky chválí
Zobrazit fotogalerii (4)
  |  

Příbramská oblastní nemocnice prochází dlouhodobě rozsáhlou rekonstrukcí. Také letos je na programu celá řada stavebních úprav, které výrazně zvýší standard pacientů i lékařů. Problémem posledních měsíců je zejména nedostatek personálu, se kterým se potýká i příbramská nemocnice. Nejen o tom jsme pohovořili s ředitelem ON Příbram MUDr. Stanislavem Holobradou.

MUDr. Stanislav Holobrada se narodil 27. července 1961 a vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Jeho specializací je chirurgie a zaměřuje se na chirurgii štítné žlázy. Ředitelem Oblastní nemocnici Příbram je již od 26. listopadu 2008, předtím působil ve Fakultní nemocnici v Motole. Se svou rodinou žije v nedaleké Dobříši, kde je i členem rady města.

Pane řediteli, nemocnice prochází již několik let rozsáhlou rekonstrukcí, ta se dotkla před nedávnem i porodnice, která je zcela nová a pacienti si ji velmi pochvalují. Co je v plánu pro letošní rok?
Letos chystáme dokončení pavilonu D4, kam by měla být centralizovaná veškerá gynekologicko-porodnická péče. V plánu je také rekonstrukce pavilonu D2 (zde se nachází chirurgie) a interiérů pavilonu I (zde je mj. oční oddělení nebo gastroenterologie). Realizace bude záviset na podpoře od Středočeského kraje. Na dobré cestě je také vybudování nového lůžkového oddělení následné péče v areálu II na Zdaboři. 

"Šanci na získání veřejných zakázek mají samozřejmě všichni stejnou," říká ředitel ON Příbram MUDr. Stanislav Holobrada.

Po městě občas od obyvatel slýcháváme, že v nemocnici získávají zakázky pouze vybrané stavební firmy. Jak na to nahlížíte?  
Tak tady musím říci, že se vždy řídíme několika směrnicemi - ať krajskou, vlastní i zákonem o zadávání veřejných zakázek. Takže šanci mají samozřejmě všichni stejnou a vybereme vždy nezávisle tu firmu, která předloží tu nejvýhodnější nabídku.

Stejně jako v dalších nemocnických, tak i v té příbramské bývá občas problém se zdravotními sestrami i doktory, kteří mnohdy odcházejí za lepším - například do zahraničí. Roli hrají zejména platy. Jak nahlížíte na tuto záležitost?
Snažíme se, aby všichni zaměstnanci byli u nás co nejspokojenější. Bohužel, zejména zahraničním nemocnicím na západ od nás po finanční stránce konkurovat samozřejmě nemůžeme. Minulý rok se u nás zvýšila základní tarifní mzda zaměstnanců o pět procent, letos o deset. Jsem rád, že se podařilo navýšit mzdy alespoň takto.

Problém ohledně obsazenosti pracovních pozic řešíte delší dobu i u ORL pohotovosti. Jaká je situace zde?
I zde se neustále snažíme hledat nové ORL specialisty, ale vzhledem k situaci na trhu práce s lékařskými profesemi je to i v tomto zaměření velmi problematické, ačkoliv si myslím, že nabízíme nadstandardní podmínky.

Spokojení i nespokojení pacienti mohou v ON Příbram vyjádřit svůj názor na webu, e-mailem i dopisem.

Oblastní nemocnice se prezentuje moderním informačním systémem pro veřejnost, s co nejširší možnou informovaností občanů. Mohou pacienti i vám vyjádřit svůj názor, spokojenost nebo nedostatky v péči v ON Příbram? 
Otázka komunikace je úkol, na kterém neustále pracujeme a snažíme se ho zlepšovat. Statisticky vše sledujeme. Výtky i pochvaly pro nemocnici a personál jistě velmi rádi uvítáme, vyhodnocujeme a nenecháváme pro sebe. Je možné se nám ozvat skrz anonymní formulář, e-mailem nebo dopisem. Budeme rádi i za jakékoliv náměty na vylepšení, bez zpětné vazby se totiž mnohdy o některých problémech ani nedozvíme.

Jste několik volebních období i zastupitelem města Dobříš. Jak hodnotíte současnou politickou kulturu v komunální politice? Samotní občané jsou aktivnější než dříve?
Občané jsou určitě aktivnější, což je dobře. Přál bych si, aby i ti aktivní a mladší generace vstoupili do politiky a kandidovali v letošních komunálních volbách

Příbramská nemocnice zvítězila tento týden v dotazníkovém šetření "Kvalita očima pacientů", kterého se účastnilo pět nemocnic Středočeského kraje - mladoboleslavská, kolínská, benešovská, kladenská a příbramská. Právě ON Příbram získala největší počet hlasů - z celkových 4 000 obdržela 853.