Broučci Jana Karafiáta zcela propadli. Nebýt Gustava Jaroše, skončili by v zapomnění

Karafiátovi Broučci v televizním loutkovém zpracování
Zobrazit fotogalerii (2)
 

Jsou literáti, kteří za svůj život napíší hned několik děl. A pak tu máme i takové spisovatele, jež jsou podepsáni pouze pod jedním výtvorem, který se však stane klenotem národní literatury. K nim patří i český spisovatel Jan Karafiát, jenž je známý jediným svým literárním dílem Broučci - pro malé i veliké děti z roku 1876. Od jeho úmrtí uplynulo letos už 90 let.

 

Kdo by neznal laskavé a poetické vypravování o životě světlušek aneb svatojánských broučků? Celým dílem prostupují citlivý přírodní lyrismus a ušlechtilý humanismus, které společně s básnickým slohem jsou pilířem knihy, jež právem patří mezi základní díla české dětské literatury.

Současně je také nejvíce vydávanou publikací pro děti a mládež - jen česky vyšlo už 100 vydání. Za povšimnutí rozhodně stojí i autorova snaha o pochopení psychologie dítěte. V době svého vzniku kniha Broučci byla první českou původní autorskou pohádkou pro děti.

Život i smrt jako součást našich životů

I když se může zdát děj Broučků smutný, zobrazuje život přesně takový, jaký opravdu je - tedy i se smrtí, která k němu neodmyslitelně patří. Pokud zapátráte v paměti, možná si vzpomenete na to, jak jste Broučkovi drželi palce, když prchal i se svojí lucerničkou před nebezpečnou žlunou.

Nebo vám bylo líto, když se na jaře na louce objevily sedmikrásky, které značily, kolik broučků tuhou zimu nepřežilo. Janu Karafiátovi se podařilo krásným způsobem dětem vysvětlit, že smrt je součástí našich životů, ať se nám to líbí, či nikoliv.

První vydání Broučků zcela zapadlo
Jan Karafiát vydal své dílo ve Velké Lhotě samonákladem a anonymně s nepříliš povedenými ilustracemi. Možná i to byl důvod, proč Broučci úplně zapadli a své čtenáře si nenašli. Naštěstí je o sedmnáct let později v roce 1893 objevil v knihovně Jana Herbena prozaik, kritik a novinář Gustav Jaroš, kterého ihned kniha zaujala. Podařilo se mu ji zpopularizovat, a to vydáním recenze v časopise Čas.

Z dosud neznámé knihy se stalo dílo, o něhož byl mezi čtenáři skutečný zájem, což dosvědčují i jeho četné reedice. Bez zajímavosti určitě však není, že teprve v 10. vydání knihy Broučci, a to v roce 1912, byl uveden její autor svým plným jménem. Autorská práva ke knize Jan Karafiát odkázal Českobratrské církvi, která díky tomu mohla sponzorovat vydávání bible i jiných církevních tisků.

Život Jana Karafiáta
Rodištěm Jana Karafiáta je Jimramov, kde vyrůstal v rodině s deseti dětmi, kterých bylo přesně tolik, kolik bylo malých broučků v jeho příběhu pro děti. Jan byl nejstarším. Celý život Jan Karafiát působil jako českobratrský evangelický farář. Nikdy se však neoženil a zůstal starým mládencem. Během svých teologických studií navštívil i zahraničí - Kolín nad Rýnem a Edinburgh. Tato města a jejich prostředí měla na Jana Karafiáta silný vliv.

Jeho celoživotním vzorem, intelektuální i materiální oporou a přítelkyní byla bohatá skotská šlechtična Miss Joan Denistoun Buchanan of Auchentorley. Působil i jako vychovatel, vyučoval náboženství, pedagogiku, didaktiku a češtinu. V pozdějších svých letech se věnoval revizi Bible kralické. Jan Karafiát zemřel 31. ledna 1929 v Praze a pochovaný je na Vinohradském hřbitově.