Alena Vránová: Pyšná princezna slaví 90. Její osobní život byl však pohádce na hony vzdálený

Alena Vránová za vůj život získala hned dvě ceny Thálie
Zobrazit fotogalerii (3)
  |   osobnost

Asi všichni známe Alenu Vránovou jako Krasomilu z pohádky Pyšná princezna. Ne všichni ale vědí, že měl její osobní život do pohádky opravdu hodně daleko. Role princezny Krasomily jí prý zasadila ránu, ze které se herečka nikdy nevzpamatovala.

Legendární herečka Alena Vránová slaví v sobotu 30. července 90. narozeniny. Tato elegantní dáma se proslavila v pohádkách i filmech, je ale především vynikající divadelní herečkou. V divadle si zahrála už jako malá dívka, když jí Dismanův rozhlasový dětský soubor nabídl roli v Tylově Fidlovačce. Zahrála si tehdy vnučku slepého houslisty Mareše.

Později si zahrála v Benešovském divadle a dokonce i v Divadle ABC, kam ji angažoval Jan Werich. V roce 2017 obdržela Cenu Thálie za celoživotní mistrovství, svou první cenu Thálie ale dostala již v roce 1997 za roli Gertie Metthews ve hře Bouřlivé jaro.

Na jejím herectví bylo vidět, že hraní zkrátka milovala. Sama herečka tvrdila, že si role užívala, protože se za ně mohla schovat a žít cizí životy. V osobním životě totiž Alena Vránová příliš šťastná nebyla.

Pohádka Pyšná princezna byla natočena na motivy pohádky Potrestaná pýcha od Boženy Němcové. Bořivoj Zeman ji zrežíroval již v roce 1952 a dodnes je mnohými považována za nejkrásnější českou pohádku.

Osudový zlom

Role princezny Krasomily její život obrátila vzhůru nohama. Při natáčení pohádky Pyšná princezna se totiž zamilovala do svého hereckého kolegy Vladimíra Ráže, který si v pohádce zahrál krále Miroslava. Alena Vránová byla ale v té době vdaná za českého spisovatele Pavla Kohouta a Vladimír Ráž, který její náklonnost opětoval, byl ženatý. Oba ale i přesto citům, které k sobě chovali, propadli. Pohádku tedy následovaly dva rozvody.

Toto rozhodnutí ale ovlivnilo nejen osobní život herečky, ale i ten profesní. „Lidé mě začali odsuzovat a filmaři se mě začali bát. Najednou o mě neměl nikdo zájem. Měla jsem velké štěstí, že jsem si mohla zahrát alespoň v divadle. Dostala jsem od života takovou nakládačku, že jsem se z ní vlastně nikdy nevzpamatovala,“ prozradila herečka v knize Princezny českého filmu a také ty televizní.

Tragický konec jediné dcery

To nejhorší ale herečku teprve čekalo. Dne 4. května 1958 se jim narodila dcera Markéta Rážová. Vztah pyšné princezny a dobrotivého krále Miroslava ale v osobním životě herců nebyl tak idylický jako na filmovém plátně. Vladimír svou ženu často podváděl. Alena mu zpočátku odpouštěla, donekonečna ale ústupky dělat nemohla. Rozvedli se, když bylo jejich dceři 18 let.

Po rozvodu herečka na muže, zdá se, už navždy zanevřela a soustředila se na vztah se svou jedinou dcerou. Markéta byla velmi chytrá a nadaná mladá dívka. Úspěšně dokončila studium jazyků na filozofické fakultě a dokonce v tomto oboru vybudovala i úspěšnou živnost. Stala se majitelkou agentury, která zaměstnávala cizojazyčné průvodce.

Dcera herečky ale nakonec propadla závislosti na alkoholu a změnila se k nepoznání. Dokonce skončila na invalidním vozíku. Ze své závislosti se bohužel už nikdy nedostala, v roce 2013 se upila k smrti ve věru 55 let. Alena Vránová tak přežila své jediné dítě.

Zdroj: Novinky, Blesk, ČSFD

KAM DÁL: Téměř šedesátiletá Demi Moore ukázala dokonalou postavu v plavkách.