František Mrázek: Král českého podsvětí založil nadaci s Karlem Gottem, Mistr pak rychle vycouval

Znal se s každým, každý chtěl být jeho kámoš. Postupem času ale začal být mnoha lidem nebezpečný
  |   zajímavost

Kontroverzní podnikatel byl představitel českého snu. Z řadového veksláka se vypracoval až na jednu z nejvyšších figur českého podsvětí. Řídil se heslem, že vědět na každého něco a donášet těm správným ho udrží v bezpečí. Také to byl klíč k obrovskému majetku a moci. Nakonec zemřel ve stejný den jako jiný gangster Al Capone. Jen o 59 let později.

Mrázek patřil ke skupině lidí, kteří dokázali na sametové revoluci pořádně vydělat. V divokých devadesátkách se spojil s Antonínem Bělou a organizací, která se zaměřovala na spekulaci s nemovitostmi. Podařilo se mu zařídit si invalidní důchod a už před revolucí měl výborné kontakty na policisty. Své jmění měl odhadovat na miliardu korun.

Nadace s Gottem 

Dokonce v první polovině roku 1993 založil s Karlem Gottem a Miroslavem Provodem Nadaci Interpo. Gott do ní investoval neuvěřitelné čtyři miliony korun. Po pár letech ale odstoupil. Nadace se dostala do podezření, že slouží jako pračka špinavých peněz. Pro rozhovor iDNES.cz ale Gott v roce 2007 uvedl, že jeho důvody byly jiné. „Já jsem tehdy z Nadace Interpo velmi rychle vystoupil, protože jsem neměl čas se tomu věnovat. Tím pádem jsem nevěděl, co tam probíhá. Takže jsem to tam nemohl nechat běžet pod svým jménem. Oni to pochopili. Tak jsme se v dobrém rozloučili,“ řekl. 

Mrázek byl také považován za hlavní osobu ve skupině, která kontrolovala potravinářský kolos Setuza a olejářskou společnost Český olej. Podnikal s Tomášem Pitrem a Miroslavem Provodem. Oba jsou dnes ve vězení za daňové podvody. On sám nebyl po roce 1989 za cokoliv souzen. Ačkoliv mu policie později připisovala 30 násilných úmrtí, nikdy se je nepodařilo s Mrázkem spojit. 

Mohl za tím být spor o ústeckou Setuzu

Své styky s významnými lidmi nepopíral. „Mám telefon na sedmnáct poslanců, z různých stran, a šest senátorů. Takže třiadvacet lidí. Tykáme si. Nevolám jim jen kvůli byznysu,“ řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny. První pokus o zabití Mrázka přišel v roce 2002. Od té doby jezdil Mrázek v opancéřovaném voze, místa setkání si nechal prověřovat ochrankou a koupil si neprůstřelnou vestu. V roce 2006 byl ale zastřelen zřejmě nájemním vrahem v pražské čtvrti Lhotka. Bývalý elitní policista Jan Kubice řekl, že to bylo kvůli podniku Setuza. 

Karel Tichý, bývalý šéf operativního oddělení protikorupční policie, v rozhovoru pro Lidovky.cz uvedl, že v době smrti Mrázka ho policie sledovala, chvíli před zastřelením však Bezpečnostní informační služba nařídila, aby se sledováním přestali. Mrázek měl také u svého domu nainstalovány kamery, které záhadně v den jeho smrti nefungovaly. Totožnost útočníka je tak dodnes záhadou. Proč došlo k výpadku kamer, se neví. „To je otázka na BIS. Nicméně ta kamera byla pro vyšetření vraždy naprosto klíčová, a ten záznam není,“ řekl.

Kdyby se případ nepřesunul, mohlo se to vyřešit, říká Tichý

Spekulovalo se, zda nezabil Mrázka syn Antonína Běly, muže, který ho v podsvětí zaučoval a byl romským králem podsvětí. V roce 1996 ho někdo v podstatě rozstřílel samopalem před jeho domem. Podezřelý z jeho vraždy byl právě také Mrázek, nikdy mu ale nic nedokázali. Police pracovala i s verzí, že smrt Mrázka může být akce Radovana Krejčíře. „Mrázek s námi začal rok před svou smrtí mluvit. Dával nám různé informace. My už jsme věděli, že se k něčemu schyluje. Krejčířovi a jeho spolupracovníkovi Tomáši Pitrovi Mrázek hrozně vadil. Nešlo jen o Setuzu, ale i o to, že se zkrátka báli, co nám všechno řekne. Báli se, že skončí ve vězení.“

A nebyli sami. „Já i moji kolegové z operativy jsme dodnes přesvědčení o tom, že kdyby nedošlo k nepochopitelnému odebrání vyšetřování vraždy pražské mordpartě a přesunutí na Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, kde o tom nevěděli vůbec nic, nejspíš by se to vyšetřilo,“ uvedl v rozhovoru pro Lidovky.cz. Ačkoliv je totožnost vraha stále neznámá, není vyloučeno, že jednou se jeho jméno i po letech dozvíme.

Zdroj: iDNES.cz, Lidovky.cz, Aktualne.cz

KAM DÁL: Co dnes dělá vrah manželky a dcery Petr Kramný? Jsem nevinný, nic jsem neudělal, rodina mi věří

Klíčová slova: