Herečka Marie Motlová vlála životem, kterého si uměla užívat: Když jí došly peníze, prodala na černém trhu občanku

Marie Motlová se stala slavnou herečkou až po padesátce
Zobrazit fotogalerii (1)
 

Marie Motlová byla česká legendární herečka, která se proslavila až po padesátce, a to hlavně  z filmové trilogie Jaroslava Papouška o rodině Homolkových. Marie byla na jedné straně žena s velkým srdcem a nadáním a na straně druhé složitá osobnost s vlastními démony. Herecký dar dokázala pokaždé zúročit tak dobře, že ji lidé milovali v každé roli. V soukromém životě bylo s Marií Motlovou občas těžké vyjít a postupem času se začala utápět v alkoholu a depresích.

Slavnou herečkou až po padesátce 

Marie Motlová se narodila v roce 1918 ještě za Rakouska-Uherska. Od dětství byla vedena k tomu, že žena má zastávat v životě hlavně roli matky a manželky. Rodiče byli na Marii tvrdí a chtěli, aby z ní něco bylo. Mladá Marie ale od dětství snila o dráze herečky. Na přání svých rodičů však musela vystudovat zdravotnickou školu. Krátkou dobu Marie působila jako sestřička a starala se o nemocné. Tato profese ji však nenaplňovala. 

Během války se rozhodla, že půjde za svým životním snem a začala studovat pražskou konzervatoř, kterou v roce 1943 zdárně ukončila. Rodiče začínající herečky byli proti a nechtěli, aby jejich dcera v řemeslu pokračovala. Marie si však postavila hlavu.  Začínala v malém divadle ve Smetanově muzeu, následovalo Divadlo revolučních gard. V letech 1946 až 1948 hrála v Honzlově Studiu Národního divadla. 

Marie Motlová prožila ve svém životě velmi šťastné období, které však trvalo velmi krátce. Působila v pražském rozhlase jako hlasatelka a také se vdala. Její manželství ale dlouho nevydrželo a následoval rozvod. 

Druhé manželství uzavřela s hercem Karlem Friedrichem, se kterým se seznámila na jevišti Městského oblastního divadla v Mladé Boleslavi. S filmem Marie Motlová začínala velmi pozdě. V divadle ji objevil režisér Jaroslav Papoušek, který herečce nabídl roli bábinky Homolkové ve filmu Ecce homo Homolka, který měl ještě dvě pokračování. 

V roce 1977 si zahrála Marie Motlová v legendárním seriálu Žena za pultem nebo Nemocnice na kraji města. 

Nikdy nevěděla, kolik vydělala peněz

Marie Motlová byla fenomenální herečka s velký srdcem, která ale trpěla depresemi, které zaháněla alkoholem. Žila bohémským životem a nikdy skutečně nevěděla, kolik vydělala peněz. Traduje se o ní, že když herečce jednou došly peníze, tak na černém trhu prodala svůj občanský průkaz za zhruba čtyřicet tisíc korun. Její poslední role byla ve filmu Všichni musí být v pyžamu z roku 1984. Na sklonku života trpěla bércovými vředy a opuchlými chodily. 

Herečka Marie Motlová navždy odešla do hereckého nebe 26. srpna 1985 v pouhých sedmašedesáti letech.

 


Zdraví a styl

Osobnosti