Nemoc, na níž neexistuje lék. S Parkinsonem bojují i slavní. Kterým celebritám zhatil pohádkový život?

Herečka Jana Brejchová bojuje s nevyléčitelnou Parkinsonovou nemocí. Ta jí znemožnila věnovat se milované herecké profesi
  |   osobnost

Být známou celebritou ještě zdaleka neznamená, že si budete užívat bezstarostnost. Mezi mnoha slavnými a bohatými řádí Parkinsonova choroba stejně jako mezi obyčejnými lidmi. Koho tato vážná nemoc postihla a pokazila mu šanci na pohádkový život? 

Parkinsonova choroba není jasně prokazatelná žádným speciálním vyšetřením a její příznaky se shodují i s těmi u jiných onemocnění. Většinou začíná třesem rukou, křečemi, zvýšeným pocením, produkcí většího množství slin. Zpomalí se chůze, změní se hlas a někdy se stává, že pacient trpí na "těžké končetiny". Hlavním z průvodních jevů choroby je odumírání buněk vyrábějících dopamin, které se starají o komunikaci mezi mozkovými buňkami. 

Nemoc amerických prezidentů

Parkinsonovou chorobou trpěl americký prezident Ronald Reagan. Nemoc mu byla diagnostikována v roce 1994, kdy už byl pět let mimo úřad, avšak jeho syn Ron ve své knize prozradil, že první příznaky už měl Reagan v době, kdy byl ještě prezidentem USA. Publikace vyšla k výročí 100 let od narození jeho otce a informaci v ní potvrdil novinář Larry Altman z The New York Times. Ten se s exprezidentem bavil v roce 1980, kdy se poprvé ujal úřadu na téma demence. Reagan měl tehdy říci, že by odstoupil, pokud by se u něj projevily první symptomy. Napsal to The Guardian s odkazem na zmíněnou knihu. Altman se o zdravotní stav prezidenta zajímal také o 17 let později a lékaři z Bílého domu potvrdili, že symptomy Parkinsonovy choroby se u Reagana objevily ještě před skončením jeho mandátu, v němž setrval až do konce. 

I jeho následovník se potýkal s příznaky Parkinsona. George H. W. Bush starší nastoupil do úřadu v roce 1989, strávil v něm jedno čtyřleté období a nemoc pro něj byla poměrně problematická. Nakonec kvůli symptomům skončil upoután na invalidním vozíku. I přesto se dožil úctyhodných 94 let a o rok v dlouhověkosti překonal svého předchůdce Reagana. To, že se oba pánové došli i přes nemilosrdnou diagnózu do tak vysokého věku dokazuje, že je-li s nemocí dobře zacházeno a pacientovi se dostává potřebných fyzioterapií i podpůrných léků, lze dosáhnout i přes obtíže s hybností požehnaného věku

Operace rozhodne

Zdravotní stav se zhoršuje rockeru Ozzy Osbournovi, který si Parkinsonovu chorobu určitě nepřivodil ukousnutím hlavy netopýrovi. Jeho divoký životní styl, který provázely dlouhé i tvrdé roky, k tomu ale mohl přispět. Diagnóza mu byla stanovena před třemi lety, kdy oslavil 68 let a na první pohled bylo jasné, že jeho zdravotní stav není zrovna uspokojivý. I proto šel s krutou pravdou ven a svěřil ji svým fanouškům. Právě v těchto dnech by měl podstoupit naplánovanou operaci krční páteře, která zřejmě rozhodne i o jeho budoucnosti co se vystupování týká. Například jeho společný koncert s Judas Priest v Praze už byl několikrát odložen.  

V poměrně mladém věku 30 let byla Parkinsonova nemoc diagnostikována americkému herci Michaelu J. Foxovi. Nemilosrdnou zprávu se od lékařů dozvěděl v roce 1998 a o dva roky později založil nadaci na hledání léku na tuto dosud nevyléčitelnou nemoc. Herec musí občas využívat invalidní vozík a jeho více než 30 letý boj s nepřítelem mu již nedovoluje věnovat se své profesi. Přesto je stále velmi aktivní, píše knihy a je stále ženat s Tracy Pollan, kterou si vzal jen pár měsíců před vyřčením krutého lékařského verdiktu nad jeho životem. 

Kdo další ze slavných osobností má nebo měl s tímto neurodegenaritvním onemocněním trápení? Například legendární boxer Muhammad Ali, který zemřel ve věku 74 let a jehož dcera napsala o chorobě knihu pro děti. Také skotský komik a herec Billy Connolly si v 70 letech vyslechl neúprosnou pravdu, i přesto se rozhodl i nadále pracovat. Zvládl to dalších pět let a z veřejného života se stáhl teprve v roce 2018. 

A Parkinsonova nemoc se nevyhýbá ani slavným Čechům. Krásná a talentovaná Lída Baarová, sexsymbol své doby, se dožila 86 let. Ale právě posledních několik let jejího života nebyly asi tím, co by si přála prožívat. Odcházela osamocena a jejími jedinými přáteli byly alkohol a Parkinson. Od roku 2008 se v médiích objevují zprávy o tom, že zákeřná nemoc zasáhla i do života herečky Jany Brejchové. Jak uvedl deník AHA!, musela tehdy dokonce odstoupit z natáčení filmu Anglické jahody. Roli za ni na poslední chvíli převzala Nina Divíšková, která právě před rokem podlehla jiné nemilosrdné nemoci, a to Alzheimerově. 

Zdroje: The Guardian, AHAonline.cz

KAM DÁL: Jak zapadne těhotenství Burešové do seriálu ZOO? Možné scénáře, co se bude dít mezi Viky a soudcem.

Klíčová slova: