Kovářová: Starostové a nezávislí ve Sněmovně ostudu neudělají, budou její ozdobou

Podle posledních odhadů to vypadá, že volby do Poslanecké sněmovny skončí velkým ziskem pro hnutí ANO a zřejmě také pro SPD Tomia Okamury. Naopak hnutí Starostové a nezávislí balancuje kolem pětiprocentní hranice. Jak se na současnou situaci dívá poslankyně Věra Kovářová, dvojka středočeské kandidátky Starostů.

12.10.2017 - 15:00   |   |  Komerční sdělení
Často a ráda se účastní různých slavnostních událostí, zde na Smíchovském nádraží
Zobrazit fotogalerii (3)

STAN jdou do voleb nakonec samostatně. Jak se ale zpětně díváte na koaliční projekt s KDU-ČSL?
Myslím, že přetrvává trochu lítost, protože v koalici bychom určitě byli silnější, než jsme samostatně. Nikdo mi nevymluví, že společný koaliční výsledek by byl výraznější, než když kandidujeme samostatně, tím spíš, co v kampani předvádí ty největší strany, ANO a ČSSD, a extremisté. Prostor pro středový subjekt a slušnou a věcnou politiku podle mého přesvědčení stále existuje. Ale co se stalo, nedá se odestát a my jako Starostové a nezávislí se teď díváme dopředu.

Věra Kovářová
- vystudovala zahraniční obchod na VŠE a téměř 14 let působila jako lektorka německého jazyka
- vzdělání si doplňovala – dvouletým manažerským postraguálním studiem na European Business School Prague a ročním kurzem právní němčiny na Univerzitě Karlově v Praze.
- je zastupitelkou kraje, místopředsedkyní hnutí STAN a místopředsedkyní Sdružení místních samospráv

Dvanáctiprocentní potenciál, který vyšel z jednoho nedávného průzkumu, je sice slušný. Jak ale chcete voliče přesvědčit o tom, aby své sympatie pro Starosty a nezávislé proměnili v hlas?
Jednoduše tím, kdo jsme, a tím, co už dlouhou dobu děláme. Starostové a nezávislí nejsou hnutím, které by se na naší politické scéně objevilo ze dne na den, naopak v komunální, regionální a celostátní politice se pohybujeme řadu let. Díky tomu jsme předvídatelní, víme, o čem mluvíme a o čem rozhodujeme. Vypadá to jako samozřejmost, ale není to tak. Viděli jste debatu České televize o kultuře? Lídr kandidátky SPD vůbec nevěděl, o čem mluví, smál se mu celý internet. Bylo mi ho až trochu líto.

S tím ale asi nic nenaděláte...
Bohužel. Přesto je kvůli popularitě Tomia Okamury v podstatě už rozhodnuto o tom, že takový člověk, který se nějakou náhodou ocitl na čele kandidátky, bude zvolen poslancem. Něco podobného je to také v případě hnutí ANO. Na popularitě Andreje Babiše se svezou lidé, kteří mohou být pro své voliče kvůli absenci zkušeností z veřejné správy jen těžko přínosem. 

Počkejte, chcete říct, že u Starostů a nezávislých něco takového nehrozí? 
Ano, samozřejmě i naši kandidáti pochopitelně mohou mít slabé chvilky, mám je samozřejmě i já sama (úsměv). Ale zásadní rozdíl je v tom, že lidé na kandidátkách Starostů a nezávislých mají za sebou působení, v mnoha případech dlouholeté, na obecní nebo krajské úrovni, nebo ve veřejném životě. A politika je řemeslo, kterému je třeba se učit, a to se nepovede přes noc, ať se to někomu líbí, nebo ne. 

K zásadnímu obratu v životě Věry Kovářové došlo po přestěhování z Prahy do malé obce Chýně v okrese Praha-západ. V roce 2006 zde byla v komunálních volbách zvolena uvolněnou místostarostkou a o dva roky později se stala starostkou. V roce 2013 byla zvolena poslankyní Parlamentu ČR. Je vdaná a má jednu dceru.

Dobře, zkušenosti STANu asi nelze upřít, jiná otázka je, jak moc jste předvídatelní. Před časem dokonce z úst prezidenta Zemana zaznělo, že nemáte žádný volební program, podle kterého by občané mohli posoudit, co budete v Poslanecké sněmovně prosazovat…
… to je velmi nespravedlivé osočení, nechápu, co pana prezidenta k takovému výroku vedlo. Jediné přijatelné vysvětlení je, že podklady pro prezidenta Zemana připravují nespolehliví lidé, jinak si to nedovedu a nechci vykládat. Ale abych se vrátila k vaší otázce: každý se může snadno přesvědčit, že volební program mají Starostové a nezávislí velmi podrobný, dokonce jeden z nejpropracovanějších, vždyť má přes osmdesát stránek! Jsem přesvědčená, že i díky němu v nové Sněmovně ostudu neuděláme, naopak budeme v bouřlivých časech, které nás čekají, její ozdobou.