Jermanová: Změna ve vedení kraje byla prospěšná. Hlasující figurky jí prý vyhovují

Kdo opravdu ovládá hejtmanství?
Zobrazit fotogalerii (4)
 

Nedávná změna ve vedení Středočeského kraje, při níž hnutí ANO vyměnilo své koaliční partnery, byla podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové opodstatněná a prospěšná. Řada jejích dnes již bývalých kolegů si to však nemyslí ani náhodou.

Bylo to rychlé a "čisté". O změně ve vedení Středočeského kraje jsme vás informovali. Podle Jaroslavy Pokorné Jermanové se zrychlila výběrová řízení a změny k lepšímu se čekají i ve zdravotnictví nebo cestovním ruchu. Pozitivně vnímá celý rok, který uběhl od loňských krajských voleb. Opozice má však na věc jiný názor, podle některých zastupitelů se od krajských voleb nic zásadního neudělalo.

O dlouhodobém řízení kraje existuje řada pochybností. Jednou z největších je podezření, že se v rámci podivného porcování veřejných zakázek za posledních několik let "ztratilo" více než 670 milionů korun.

Ve středních Čechách se v říjnu rozpadla koalice ANO, STAN, ODS a Nezávislých Středočechů, kraj nyní vedou ANO a ČSSD s podporou komunistů. Podle hejtmanky se řada věcí, které si žádaly jiný přístup, začíná měnit. "Ať už je to v oblasti soutěžení zakázek, kde se zrychlilo tempo práce, nebo v oblasti zdravotnictví, které by po změně generálního sekretáře Asociace středočeských nemocnic mělo konečně dosahovat díky organizování centrálních nákupů vyšších ekonomických úspor," má jasno šéfka kraje.

Podle Rakušana je hodnocení chybné

Zastupitel za STAN Vít Rakušan, který zasedal v původní radě a nyní je v opozici, takové hodnocení nesdílí. Chybí mu mimo jiné programové prohlášení, nová koalice je podle něj jen uskupením pro udržení moci. "Vidím slepenec lidí, kteří se neosvědčili a kteří skočili po příležitosti mít na další tři roky jistou funkci. Vidím výměnu konstruktivních a pracovitých partnerů za pouhé figurky s nutnými hlasy. Dovolím si říci, že paní hejtmance toto uspořádání zřejmě vyhovuje více."

Podle hejtmanky se ale od voleb před rokem podařila řada pozitivních změn. Krajský úřad změnil strukturu odborů, aby mohl lépe a hospodárněji plnit úkoly. Novinkou jsou online přenosy z jednání zastupitelů. Vznikla centrála cestovního ruchu a asociace nemocnic, začalo se napravovat hospodaření zadlužené mladoboleslavské a kladenské nemocnice. "V průběhu uplynulého roku se nám také podařilo opravit 185 kilometrů silnic druhých a třetích tříd. Celkovou rekonstrukcí či většími údržbovými pracemi prošlo také 35 mostů."

Změnilo se tedy něco?

Podotkla, že celou dobu se dařilo plnit schválený rozpočet a splácet staré úvěry. Ze čtyřmiliardového úvěru zbývalo na konci listopadu splatit 2,39 miliardy korun a z úvěrů na rekonstrukci nemocnic ve výši 1,84 miliardy korun zbývalo uhradit 1,18 miliardy korun.

Opoziční zastupitel za TOP 09 Jan Jakob ale vidí počínání krajského vedení jinak. "Bohužel jsem přesvědčený, že se za poslední rok téměř nic nezměnilo. Kraj není schopen zajistit potřebné a nezbytné investice, ačkoli na ně prostředky má. Namísto toho je posilováno osobní PR vedení kraje v čele s hejtmankou, a to za krajské peníze. Prostředky se také dle mého nehospodárně vynakládají na podporu řady soukromých akcí," vysvětlil starosta Roztok u Prahy.