Vít Rakušan: Spolupráce s extremistickými stranami, jako je SPD či KSČM, nepřipadá v úvahu

Spolu s Janem Farským patří Rakušan k lídrům hnutí STAN
Zobrazit fotogalerii (3)
  |  

Starostové a nezávislí budou mít v letošních komunálních volbách ve Středočeském kraji více než 300 kandidátek, z toho v deseti případech v okresních městech. Je to o zhruba čtvrtinu více než při posledních volbách v roce 2014. Hnutí bude poprvé kandidovat také v Mladé Boleslavi.

Kromě deseti okresních měst bude STAN kandidovat také minimálně ve 35 městech nad 5 000 obyvatel. "Měst nad 5 000 obyvatel je v kraji 39. Ve 35 z nich budeme mít vlastní kandidátku, ve zbylých čtyřech probíhají jednání," řekl první místopředseda hnutí Vít Rakušan. Kandidátky podle něj nebudou vždy samostatné, ale v koalici s různými místními uskupeními. "Vždy ale bude v názvu přiznaný název STAN."

Příkladem může být Kolín, kde je Rakušan starostou. Zvolen byl v roce 2014 za hnutí Změna pro Kolín. "To jsou osvědčené lokální značky, které půjdou v nějakém koaličním formátu s hnutím Starostové a nezávislí. Ta značka nezmizí, my budeme nadále hnutím Změna pro Kolín, ale přiznaně ve spolupráci s hnutím Starostové a nezávislí."

Rakušan zdůraznil, že STAN v žádném případě nebude spolupracovat s extremistickými stranami, za které místopředseda hnutí označil například KSČM nebo SPD.

Základem je lokální politika

Lokální politika je podle Rakušana základem hnutí. "Komunální úroveň je základ naší síly, z které potom vyrůstá naše síla krajská, celostátní, koneckonců i senátní," vysvětlil Rakušan. Cílem hnutí je být v letošních komunálních volbách mezi třemi nejúspěšnějšími subjekty.

Poprvé bude hnutí kandidovat také v Mladé Boleslavi. Lídrem kandidátky by měl být dosavadní náměstek primátor Daniel Marek. "Naším cílem je silná kandidátka se silným programem v kombinaci zkušených politiků a lidí z různých oblastí. Všichni tito lidé budou na kandidátce v Mladé Boleslavi. Skromným cílem je vyhrát volby v Mladé Boleslavi," má jasno Marek.

O spolupráci už jednali

STAN se chce v Mladé Boleslavi zaměřit na čtyři oblasti, mezi něž patří bezpečnost, doprava, projekty související s chytrým městem a volný čas. STAN v Boleslavi již jednal o případné spolupráci s dalšími stranami jako TOP09, Zelení nebo Piráti.

Starostové a nezávislí získali ve volbách v roce 2014 v celé republice celkem 1 324 mandátů, obhajovalo jich 1 243. Podle Rakušana bude hnutí letos obhajovat mandáty ve Středočeském kraji například v Nymburce, Vlašimi, Neratovicích, Mnichově Hradišti, Dobříši nebo Kolíně, někde ve spolupráci s místními uskupeními.

Na kraj padla deka starých časů, vrací se lidé spojeni s Rathem. Více čtěte zde.