Pražská koalice se opět pohádala: Tentokrát o to, zda má do bytů 90 minut denně svítit slunce

Magistrát v čele s Adrianou Krnáčovou prý maká pro Prahu jako celé ANO
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Radní hlavního města v úterý neschválili novelu pražských stavebních předpisů (PSP), která měla odstranit požadavek na nutné oslunění bytů a nahradit jej požadavkem na denní osvětlení. Zdá se vám to jako aprílový žertík? Tak vězte, že opravdu není a tímto se naši politici zcela vážně zabývají.

Požadavek na oslunění v reálu znamená, že 1. března musí do bytu dopadat přímé sluneční paprsky na třetinu podlahové plochy po dobu devadesáti minut. Novela měla vejít v platnost v říjnu 2018.

Jako scénka z Kocourkova

Vypadá to jako scénka z nějaké nepovedené parodie. Nakonec, posuďte sami: "Jeden z partnerů v koalici si požádal o prodloužení času na prostudování. Já mohu říct za ČSSD, že jsme byli připraveni novelu schválit. Není ideální, ale myslíme si, že kroky, které tam byly navrženy, by pomohly, aby výstavba v Praze mohla probíhat," řekl náměstek primátorky Petr Dolínek. Jeho kolegyně Eva Kislingerová uvedla, že i radní z ANO by pro novelu hlasovali.

Každá nová či rekonstruovaná ulice širší 12 metrů má mít stromořadí. Neměly by vznikat zbytečné podchody a nadchody, přednost mají mít bezbariérové přechody. Stanoví i výškovou regulaci novostaveb.

Náměstkyně Petra Kolínská (SZ/Trojkoalice) však namítala, že materiál nebyl radním předložen podle pravidel předkládání dokumentů k projednání. "V tomto městě máme pravidla předkládání tisků na radu. Trojkoalice pouze chtěla, aby byla dodržována." Kolínská zároveň dodala, že kvůli "procesní neukázněnosti paní primátorky Adriany Krnáčové" neměli radní dost času na prostudování dokumentu. Materiál dostala prý teprve v pátek. Dokument bude podle ní předložen na jednání příští týden.

Je to absurdní a nesmyslné

Vyjádření Kolínské Krnáčová odmítla. "Už mi ty osobní útoky přijdou komické. S paní náměstkyní jsem o tom materiálu mluvila už před měsícem a navíc ho připravoval Institut plánování a rozvoje, který spadá do její gesce. Ráno mi jednoduše zavolal předseda Zelených pan Štěpánek a požádal mě, že zatím nemají jasno a potřebovali by ještě čas. Vyšla jsem mu vstříc a reakce paní Kolínské je další osobní útok," měla jasno Krnáčová.

Podle ředitele IPR Ondřeje Boháče je předpis o oslunění absurdní a architekti musí navrhovat domy roztodivných tvarů, aby normu splnili. Byty, které nevyhovují předpisu, jsou podle něj kolaudovány a prodávány jako ateliéry, přitom ale slouží k bydlení. Podle IPR s výjimkou Slovenska požadavek na oslunění nikde v zahraničí v podobě jako v ČR není.

Oslunění měl vystřídat již platící předpis o denním osvětlení. To znamená, že by všechny pobytové místnosti musely mít okna. Podle návrhu novely by součet ploch všech oken nesměl být menší než desetina podlahové plochy místnosti. Prvek denního osvětlení ještě doplní požadavek dostatečného odstupu budov od sebe. PSP začaly platit 1. srpna 2016 a definují požadavky na využívání území a technické požadavky na stavby. PSP umožňují výstavbu tzv. udržitelného města se stromy v ulicích a novostavbami, které respektují charakter okolí. 

Naděje, nebo jen další ostuda? Vítězné náměstí se má konečně změnit. Čtěte zde.