Návrat starých časů? Prezident Zeman chválil komunisty v den, kdy se do vlasti vrátily ostatky kardinála Berana

Komunistům v posledních měsích hodně narostla křídla
Zobrazit fotogalerii (4)
 

Jako bychom se vrátili o několik desítek let zpátky! Komunistickou stranu navzdory jejímu propadu v podzimních sněmovních volbách a vnitrostranické kritice povede dál Vojtěch Filip (63). Delegáti mimořádného volebního sjezdu KSČM v Nymburku mu dali přednost před Josefem Skálou. A co na to prezident země Miloš Zeman, který si sjezd nenechal ujít v den, kdy se do Prahy vrátily ostatky bojovníka proti komunismu kardinála Berana?

Filipa sjezd zvolil až ve druhém kole tajné volby, v prvním vypadla mimo jiné třetí z favorizovaných kandidátů, europoslankyně Kateřina Konečná. Filip hned po zvolení oznámil, že chce pokračovat v jednáních s hnutím ANO o toleranci vlády. Zopakoval, že by měla začít trojstranná jednání i s ČSSD a že komunisté budou mít i personální požadavky.

Už dříve kritizoval vedení ministerstev průmyslu a obchodu, zahraničí a obrany. Sjezd podle Filipa nepřijal návrh usnesení, aby KSČM vyjednávání o vládě ukončila. Pro jednání o toleranci kabinetu platí podle něho mantinely, na nichž se již dříve shodl ústřední výkonný výbor KSČM.

Na sjezdu komunistů poprvé po listopadu 1989 vystoupil prezident. Miloš Zeman připomenul komunistům oběti minulého režimu a takzvaný Vítězný únor v roce 1948, který vedl k nástupu komunistické totality, označil za prohraný únor. Několikrát však stranu také pochválil.

Posílilo stalinistické křídlo

Skála, který je dlouhodobým oponentem Filipa a členem radikálnějšího křídla strany, vzhledem k rozdílu hlasů ve druhém kole označil vítězství svého rivala za symbolické, svůj výsledek za nějakou velkou prohru nepokládá. Později neuspěl ani ve volbě místopředsedů. 

Nově se jimi stali Konečná, v prvním kole volby místopředsedy pro evropské záležitosti a občanskou společnost, a poslanec Stanislav Grospič a právník a podnikatel Václav Ort. Oba ale museli o funkce bojovat ve dvou kolech. Ort bude mít v gesci hospodaření strany a finance, Grospič odborné zázemí a propagandu. Funkci prvního místopředsedy, ač neměl podporu Filipa, obhájil Petr Šimůnek. Pověřen bude správou strany a přípravou voleb.

Rozdílné vnímání projevu

Premiér v demisi a předseda ANO Andrej Babiš věří, že nadcházející rozhovory se sociálními demokraty a komunisty co nejdříve povedou ke vzniku vlády s důvěrou Sněmovny. Pravicoví opoziční politici se obávají rostoucího vlivu komunistů, k němuž podle nich aktivně přispěli Babiš i Zeman, a to bez ohledu na to, kdo KSČM v dalších letech povede.

Zemanův projev přijali komunisté rozdílně. Filip uvedl, že mu nevadila žádná pasáž, byť má na některé dějinné události jiný názor. Podle předsedy poslaneckého klubu Pavla Kováčika projev odpovídal prezidentovým názorům. Marta Semelová, jež patří k radikálnímu křídlu ve straně, pokládá Zemanovo vystoupení za jednostranné.

"To, čemu říkáte Vítězný únor, byl prohraný únor. Protože vytvořil monopol moci," řekl Zeman třem stovkám delegátů sjezdu. Připomenul současně popravené za komunistického režimu včetně členů strany. To nebyly deformace, to nebyly ani chyby, to byly zločiny, prohlásil Zeman. Následně prezident vyzval KSČM k sebereflexi.

Podle ÚDV bylo v průběhu Komunistického režimu v Československu popraveno pro politické trestné činy 248 osob (247 mužů a Milada Horáková), asi 8 000 osob zemřelo ve vězení a 450 při pokusu uprchnout přes železnou oponu.

Klesl opět o něco hlouběji

Jen krátce se Zeman zmínil o vyjednávání vlády hnutí ANO s ČSSD a tolerancí KSČM. Nabádal, aby komunistická strana nepromarnila příležitost a nekladla si přemrštěné podmínky. Podle Zemana bude mít "dost času, možná celé čtyři roky, je aplikovat v celém vládním týmu". Po prezidentově projevu jednal sjezd za zavřenými dveřmi.

Filip před tím hájil vyjednávání o toleranci vlády ANO. Pasivita KSČM by vedla k tomu, že by byla v opozici i se stranami, které v minulosti devastovaly zemi, prohlásil. KSČM má podle Filipa poprvé od pádu socialismu šanci prosadit části svého programu. "Ten nelze zradit, proto nevstupujeme do vlády," dodal. Varoval také před tím, aby KSČM upadla v souvislosti s prohrou v říjnových sněmovních volbách do chaosu.

Podle Zemanových oponentů prezident účastí na sjezdu KSČM porušil nepsané pravidlo a ještě vybízí komunisty k podílu na moci. Na Zemanovu účast na sjezdu KSČM při dnešní bohoslužbě ve svatovítské katedrále u příležitosti návratu ostatků kardinála Josefa Berana do vlasti poukázal i pražský arcibiskup Dominik Duka, který přitom dříve čelil kritice za podporu současného prezidenta.

Kalousek: Zeman se chce zalíbit Rusku, názorové obraty premiéra ubližují. Čtěte zde.