Volby v Praze vyhrála ODS, může však zůstat mimo. Už se jedná o koalici bez vítězů i bez ANO

Volby do pražského zastupitelstva vyhrála ODS se 14 mandáty, druzí Piráti jich mají 13 stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel. V konečném účtování však může být ODS klidně ze hry, už se totiž jedná o možné koalici jak bez této strany, tak bez hnutí ANO.

07.10.2018 - 09:03   |  
Jiří Pospíšil (Spojené síly pro Prahu) se netají tím, že s ANO do koalice nepůjde
Zobrazit fotogalerii (5)

ODS vyhrála se ziskem 17,9 procenta hlasů, následovaná Piráty, kteří dostali 17,1 procenta. Na třetím místě skončila Praha Sobě se 16,6 procenta hlasů a za ní se umístily Spojené síly pro Prahu, tvořené hlavně koalicí TOP 09, STAN a lidovců, uskupení má 16,3 procenta hlasů. Hnutí ANO skončilo páté se ziskem 15,37 procenta. Odstupy mezi pěticí úspěšných stran jsou velmi těsné.

Vyjednávání začala prakticky okamžitě. Hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu už oznámily, že budou jednat o koalici v pražském zastupitelstvu s Piráty. V neděli se s nimi sejdou nejprve každý samostatně, potom bude zřejmě následovat třístranná schůzka.

Peníze nejsou vše

Jasné je, že hnutí ANO ztratilo vedení hlavního města přesto, že Andrej Babiš do kampaně v metropoli investoval jak mnoho peněz, tak i svého času. Lídr Petr Stuchlík přesto neuspěl, což se ale po vládě Adriany Krnáčové není čemu divit. Pražané také ukázali, že nechat se "opít koblihou" a lacinými gesty (byť finančně nákladnými) už se znovu nenechají.

V roce 2014 v Praze nejvíc hlasů dostalo ANO a obsadilo 17 křesel v zastupitelstvu. Druhá TOP 09 měla 16 mandátů. Trojkoalice Strany zelených, KDU-ČSL a STAN obsadila osm křesel, po osmi zastupitelích měla také ODS a ČSSD. Čtyři místa v zastupitelstvu získali shodně komunisté a Piráti.

Zřejmý je i fakt, že přesto, že ODS volby vyhrála, nemusí to vůbec nic znamenat. Piráti, Spojené síly pro Prahu a Praha sobě mají pohodlnou většinou. Všechny tři tyto subjekty se nijak netají tím, že hlavní město bez hnutí ANO je ideálním stavem.

Jednání už začala

Už v noci na dnešek tak došlo i k první schůzce, kdy se Jiří Pospíšil s Hanou Marvanovou (Spojené síly) sešli s šéfem hnutí Praha Sobě Janem Čižinským. "Za sebe říkám, že s hnutím ANO nejdeme. Je to můj názor, ale budeme o tom jednat," má jasno Pospíšil s tím, že nevylučuje ani jednání s ODS.

To Čižinský je mnohem radikálnější. Odmítl už setkání jak se Stuchlíkem, tak i nabídku předsedy pražské ODS Tomáše Portlíka. Dal tak jasně najevo, že preferuje koalici s Piráty a Spojenými silami pro Prahu. Pokud jde o Piráty a jejich lídra Zdeňka Hřiba, ten už se nechal slyšet, že bude jednat se všemi demokratickými stranami. "Na pana Stuchlíka nemám telefon, tam tedy zatím domluveni nejsme," udržel si i ve vypjaté chvíli smysl pro humor. Schůzka se však přesto pravděpodobně konat bude (možná si napsali mail).

Jak to probíhalo?

V hlavním městě se letos do boje o magistrát přihlásilo 29 politických stran a sdružení, o dvě méně než před čtyřmi lety. Pražané volili 65 zastupitelů v jednom obvodu. Jako nové uskupení se dostalo do zastupitelstva hnutí Praha Sobě kolem starosty Prahy 7 Jana Čižinského.

Ve volbách před čtyřmi lety v Praze zvítězilo hnutí ANO, které získalo 22 procent hlasů a 17 mandátů. Druhá skončila TOP 09 s 20 procenty a 16 zastupiteli a třetí Trojkoalice Zelených, lidovců a STAN, která s 11,2 procenta hlasů obsadila osm zastupitelských křesel. Stejné zastoupení v zastupitelstvu připadlo ODS, kterou volilo 11 procent voličů. Po čtyřech mandátech získali komunisté a Piráti.

Po volbách se na koalici domluvily ANO, ČSSD a Trojkoalice, měly těsnou většinu 33 hlasů. Primátorkou se stala Adriana Krnáčová (ANO), která již v současných volbách nekandidovala. Koalice se v roce 2015 po sporech ANO a Trojkoalice rozpadla, nakonec se však strany dohodly na pokračování spolupráce. Změnilo se jen obsazení části rady.


Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.