Czernin: Popírání holokaustu nemá chránit imunita, o Roznerovi má rozhodovat soud

Co přesně se poslanci nelíbí?
 

Dnes bude Mandátový a imunitní výbor Poslanecké sněmovny jednat o vydání poslance Roznera ke stíhání ve věci schvalování a ospravedlňování genocidy, jíž se dopustil svým výrokem o "neexistujícím pseudokoncentráku" v Letech.

Senátor a místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin na poslance Roznera podal v únoru tohoto roku trestní oznámení, policie jej však odložila. Do případu nicméně zasáhl žalobce a vrátil věc policii k přešetření. Policie už pořádala sněmovnu o vydání poslance Roznera ke stíhání.

"Poslanecká imunita nesmí být zneužívaná a nesmí chránit výroky o popírání holokoaustu. Právě poslanci by se měli snažit o to, aby se společností nešířily nenávistné názory. Pokud je sami vypouští, měl by o výrocích a o tom, zda byly za hranou zákona, rozhodovat nezávislý soud," říká Czernin.

Utrpení lidí se nesmí zlehčovat

"Jsem rád, že poslanci TOP 09 podporují vydání poslance Roznera k trestnímu stíhání. Věřím, že stejné stanovisko zaujmou i kolegové z ostatních stran a vydání k trestnímu stíhání sněmovně doporučí. Nikdo, a poslanci ze všech nejméně, nesmí zlehčovat utrpení lidi, kteří prošli lágry totalitních režimů," komentuje dění v dolní komoře Parlamentu senátor Czernin.

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek označil vyjádření popírající holocaust za odporné, které by neměly být chráněny poslaneckou imunitou.

"O vině či nevině poslance Roznera ať rozhodne nezávislý soud," dodává Czernin, který se osobně sešel i s Čeňkem Růžičkou, jehož příbuzní zahynuli v koncentráku v Letech.

Klíčová slova:
SPD